'Lieberman'a suikast girişimi': 4 Filistinliye gözaltı

Telif hakkı AFP

İsrail güvenlik güçleri Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'a suikast planladıkları iddiasıyla dört Filistinliyi gözaltına aldı.

İç güvenlik örgütü Şin Bet grubun suikast planını Temmuz-Ağustos aylarında Gazze Şeridi'ne İsrail hava saldırıları sürerken yaptığını öne sürüyor.

İsrail makamları bu kişilerin Hamas mensubu olduklarını öne sürüyor ama Hamas yetkilileri "bu konuyla ilgili hiç bir bilgileri bulunmadığını" söylediler.

Gazze'ye bombardıman ve onu izleyen kara saldırısı 50 gün sürmüş ve çoğu sivil 2 bin 100 Filistinli'nin ölümüne yol açmıştı. Bu dönemde İsrail tarafında can kaybı 67 asker ve 6 sivil oldu.

'Roket atacaklardı' iddiası

Şin Bet dört Filistinliden oluşan hücrenin roket satın alarak, işgal altındaki Filistin toprağı Batı Şeria'daki Nokdim Yahudi yerleşiminde yaşayan Lieberman'ın araç konvoyunu vurmayı planladığını ileri sürüyor.

İsrail güvenlik makamları, Filistinlilerin, saldırının hangi noktada en etkili olabileceğini bulmak amacıyla, bakanın konvoyunu gözleyerek yolun belli bölümlerini ne kadar zamanda geçtiğini hesapladıklarını da söylüyor.

Şin Bet'in suçladığı dört kişiden üçü, İbrahim Salim Mahmud el Zir, Ziad Salim Mahmud el Zir ve Adnan Emin Mahmud Sabih Batı Şeria'da, Nokdim yerleşimine ikibuçuk kilometre mesafedeki Harmala köyünden. Dördüncü kişinin de Beytüllahim'den yine Hamas üyesi olduğu iddia edilen Yusuf İbrahim el Şeyh olduğu söyleniyor.

'İsrail'e mesaj'

Planı yapıp diğer kişilerin yardımını isteyen kişinin İbrahim Salim Mahmud el Zir olduğu öne sürülüyor.

Filistinliler yapılan açıklamaya göre iki hafta önce gözaltına alındılar.

Şin Bet'in iddiasına göre, eylemleriyle İsrail'e Gazze saldırılarını sona erdirmesi için bir mesaj vermeyi amaçlıyorlardı.

İlgili haberler