Kiev: Rusya'dan Ukrayna'ya topçu ateşi açıldı

Telif hakkı AFP

Kiev, Rusya sınırları içerisinden Ukrayna'ya topçu ateşi açıldığını iddia etti.

Ukrayna Ordusu sözcüsü Andriy Lysenko, ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçı militanlar ve Kiev yönetimi arasında Eylül'de imzalanan Minsk ateşkesinden bu yana ilk kez bu tür bir saldırı gerçekleştiğini söyledi.

Kiev'in iddialarının ardından henüz Moskova'dan bir açıklama gelmiş değil.

Öte yandan, Litvanya’da konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Rusya'nın ateşkes hattına ağır silahlar sevk ettiğini tespit ettik" dedi.

Rusya’ya güçlerini geri çekerek krizi çözme çağrısında bulunan Stoltenberg ayrıca, Kremlin'in uluslararası hukuku ihlâl ettiğini ve Rusya'dan Ukrayna’ya silah sevkiyatını ‘çok ciddi’ sözleriyle yorumladı.

Telif hakkı BBC World Service

Ukrayna’da batı yanlısı partiler koalisyonu

Kiev'de ise Batı yanlısı partiler, anayasayı iyileştirme çalışmaları da yapacak bir koalisyon kurulduğunu duyurdu.

Başbakan Arseniy Yatsenyuk düzenlediği basın toplantısında, 450 kişilik parlamentoda 300 milletvekilinin katılımıyla koalisyonun oluşturulduğunu söyledi.

Ekim ayındaki seçimlerden sonra yapılan pazarlıklar sonucu beş partinin anlaşmasıyla oluşan koalisyonda, Başbakan Yatsenyuk’un, Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko’nun ve önceki Cumhurbaşkanı Yulia Tymoshenko’nun partileri de bulunuyor.

Koalisyon çalışmaları Avrupa yanlısı gösterilerin birinci yıldönümüne denk geldi.

Biden'dan Rusya'ya tepki

Telif hakkı Reuters

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna'daki bu davranışının 'kabul edilemez' olduğunu söyledi.

Biden, Rusya'yı Eylül ayında imzalanan ateşkes anlaşmasına uymaya ve Ukrayna'daki askeri güçlerini geri çekmeye çağırdı.

Biden bu açıklamalarını Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'yla yaptığı görüşme sonrası Ukrayna lideriyle gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında yaptı.

ABD Başkan Yardımcısı, ABD'nin demokratik ve reformcu Ukrayna'yı her zaman destekleyeceğini söyledi ancak yeni yardımlara değinmedi.

İlgili haberler