ABD'de polisin vurduğu çocuk hayatını kaybetti

Telif hakkı bbc

ABD'nin Cleveland şehrinde oyun parkındaki 12 yaşında bir çocuk, sonradan gerçek olmadığı anlaşılan bir silah taşıdığı için polis tarafından vurularak öldürüldü.

Polis yaptığı açıklamada, çocuğa "Eller yukarı" çağrısı yapıldığını, çağrıya uymadığı için iki kez ateş edilerek vurulduğunu söyledi.

Çocuğu ihbar eden kişinin ifadesinde, oyun parkında çocuğun beline bir silah sokup çıkardığı, ancak silahın gerçek olup olmadığının bilmediği belirtilmişti.

Kentin emniyet müdür yardımcısı Ed Tomba ise, çocuğun belindeki silahı çekmesi üzerine vurulduğunu öne sürdü.

Tomba çocuğun olay yerine giden iki polisi tehdit etmediğini, üzerlerine silahı doğrultmadığını söyledi.

Cumartesi akşamüstü vurularak yaralanan çocuk hastaneye kaldırıldı ve Pazar sabahı hayatını kaybetti.

Adlı tıp yetkilileri ölen çocuğun adının Tamir Rice olduğunu açıkladı.

'Silahın emniyet bandı çıkarılmış'

Emniyet, silahın 'airsoft' olarak da adlandırılan ve simülasyon oyunlarında kullanılan yarı otomatik bir tüfeğin taklidi olduğunu, turuncu renkli olan ve silahın gerçek olmadığını gösteren emniyet bandının ise çıkarılmış olduğunu söyledi.

Telif hakkı AP

Cleveland Emniyet Müdürü Jeff Follmer, olay yerindeki iki polisin ihbardaki "Silahın gerçek olup olmadığını bilmiyorum" ifadesinden haberdar olmadığını belirtti.

Polislerden biri henüz bir yıldır görevde iken, diğeri 10 yıldır görevde bulunuyordu.

Hakkında soruşturma başlatılan polisler görevden uzaklaştırıldı.

'Taklit silahlar açık renkte üretilsin'

Cleveland'da avukatlık yapan Alicia Reece, BBC'ye yaptığı açıklamada Ohio eyaletinde satılan oyuncak silahlarla ilgili düzenlemelerin değişmesi için girişimde bulunacağını belirtti.

Reece oyuncak ve taklit silahların açık renklerde üretilmesi gerektiğini söyledi.

Öldürülen Tamir Rice'ın ailesinin avukatı Timothy Kucharski ise BBC'ye konuştu ve "polise paralel olarak kendisinin de soruşturma yapacağını ve gerçekte ne olduğunu ortaya çıkaracağını" ifade etti.

Kucharski, "Eğer Tamir'in haklarının ihlal edildiğini ortaya çıkarırsak, polis hakkında biz de dava açacağız" şeklinde konuştu.

Cleveland polisi 2012 yılında bir araç takibi sırasında şüphelilere 137 defa ateş açmış ve iki kişinin ölümüne sebep olmuştu.

ABD Adalet Bakanlığı'nın Cleveland polisine açtığı "kuvvet kullanmadaki amaç ve orantıya dair soruşturma" halen devam ediyor.

İlgili haberler