İran nükleer görüşmelerinde anlaşma çabaları

Telif hakkı EPA

Avusturya'nın başkenti Viyana'da devam eden İran nükleer görüşmelerinde yedi ülkenin dışişleri bakanı, anlaşmaya varılması için belirlenen son tarihe varılmasına saatler kala bir uzlaşmaya gitmek için müzakerelerini sürdürüyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; ABD, İngiltere, Çin, Almanya, Fransa ve İran'dan mevkidaşlarına katılmak üzere Viyana'ya gidiyor.

Altı dünya gücü Birleşmiş Milletler'in İran'a yönelik yaptırımlarının kalkması karşılığında bu ülkeden nükleer programını sınırlandırmasını istiyor.

İran ise nükleer silah üretimi amacına sahip olduğu iddialarını reddediyor.

İran, programın enerji üretimini amaçladığını ve tam anlamıyla barışçıl olduğunu söylüyor.

Avusturya başkentindeki görüşmeler, P5+1 olarak bilinen ülkelerle (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa ile Almanya) ve İran arasında yürütülüyor.

BBC Farsça'ya konuşan kaynaklara göre anlaşma mümkün

Şu ana kadar görüşmelerde ilerleme sağlandığına dair çok az emare bulunsa da Pazar günü BBC Farsça'ya konuşan İran kaynakları son tarihten önce 'bir politik anlaşmaya' varılabileceğini söyledi.

BBC Farsça bu haberi, bir İran haber ajansının, ismi açıklanmayan bir İran heyeti üyesinin, Pazartesiye kadar tam bir anlaşmanın 'imkansız' olduğunu söylediği yönündeki haberini takiben yaptı.

BBC'nin Viyana'da bulunan muhabiri Bethany Bell, iki tarafın İran'ın nükleer programıyla ilgili kavgayı çözmeye yıllardır hiç olmadıkları kadar yakın olduklarını söylüyor.

Telif hakkı Reuters

Bununla birlikte uranyum geliştirme programının kapsamı ve yaptırımların ortadan kalkmasının zamanlamasıyla ilgili ciddi yaklaşım farklıklarının varlığını sürdürdüğü belirtiliyor.

ABD Dışişeri Bakanı John Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ortadaki düğümü çözmek için geçtiğimiz günlerde birkaç görüşme yapmıştı.

Görüşmelerin Pazar geç saatlere kadar ve Pazartesi boyunca sürmesi bekleniyor.

Kerry'nin akşamki programında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı ile görüşme ve daha sonra Avrupalı mevkidaşlarıyla çalışacağı bir yemek var.

Suudi Arabistan, P5+1 görüşmelerinin parçası değil ancak ülke İran'ın bölgedeki etkisinden rahatsız.

Telif hakkı EPA

İran kaynakları BBC'ye ayrıca, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin de Pazar günü Viyana'ya geleceğini söyledi.

P5+1 ülkeleri İran'la bir yıl önce geçici bir anlaşmaya varmıştı.

Ancak taraflar başlangıçta anlaştıkları şekliyle Temmuz sonuna kadar nihai bir uzlaşmaya varamadı.

Bunun üzerine anlaşma için süre 24 Kasım'a kadar uzatıldı.

İlgili haberler