İran'la nükleer görüşmelerde ek süre olasılığı

Telif hakkı Reuters

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry İran'a, nükleer görüşmelerde anlaşmaya varmak için belirlenen sürenin uzatılabileceğini söyledi.

Kerry, Avusturya'nın başkenti Viyana'da süren görüşmelerde bu yöndeki teklifini İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'e iletti.

Fransız Haber Ajansı AFP'ye göre İran, süreyi bir yıl daha uzatmak istediğine dair sinyaller veriyor.

İran'la nükleer görüşmelerde anlaşmaya varmak için belirlenen süre bugün doluyor.

Bu arada İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, iki taraf arasındaki anlaşmazlıkların son bulması için son bir deneme yapılacağını söyledi. Hammond bir anlaşmaya varılmasını arzuladığını ancak boş yere umut vermek istemediğini söyledi.

Günün erken saatlerinde BBC Farsça'ya konuşan İranlı bazı kaynaklar "siyasi bir anlaşmaya" varılabileceğini söylemişti.

ABD ise anlaşma olasılığı olduğunu yalanladı.

Görüşmeler, P5+1 olarak bilinen ülkelerle (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa ile Almanya) ve İran arasında yürütülüyor.

Altı dünya gücü Birleşmiş Milletler'in İran'a yönelik yaptırımlarının kalkması karşılığında Tahran'dan nükleer programını sınırlandırmasını istiyor.

Nükleer silah sahibi olmaya çalıştığı yönündeki iddiaları reddeden İran ise programının barışçıl olduğunu söylüyor.

Çözüm yakın mı?

BBC'nin Viyana'daki muhabiri Bethany Bell, tarafların İran'ın nükleer programıyla ilgili sorunu çözmeye yıllardır hiç olmadıkları kadar yakın olduklarını söylüyor.

Ancak yine de taraflar arasında, uranyum zenginleştirme programının kapsamı ve yaptırımların ortadan kalkmasının zamanlamasıyla ilgili ciddi görüş ayrılıklarının sürdürdüğü belirtiliyor.

P5+1 ülkeleri İran'la bir yıl önce geçici bir anlaşmaya varmıştı.

Ancak taraflar başlangıçta hedefledikleri gibi Temmuz sonuna kadar nihai bir uzlaşmaya varamamış, bunun üzerine anlaşma için belirlenen süre 24 Kasım'a kadar uzatılmıştı.

İlgili haberler