Soma iddianamesi reddedildi

Telif hakkı Reuters

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, Soma ilçesinde 13 Mayıs'ta 301 madencinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili iddianameyi kabul etmedi. İddianame, Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade edildi.

İddianamenin ret gerekçesinde, "şüphelilerin her birinin görev ve sorumluluklarının, üstlendiği işin, delilleri göstermek suretiyle açık ve net bir şekilde belirtilmediği" vurgulanıyor.

Ret gerekçesinde ayrıca, "Suçu oluşturan olayların, mevcut delillerle ilişkilendirilerek her bir şüpheli açısından belirginleştirilmesi gerekir. İddianamenin ayrıntılı olması, şüpheliye yüklenen fiilin nelerden ibaret olduğunun, isnat edilen suçun unsurlarını oluşturan fiil ve fiillerin nelerden ibaret olduğunun açıklanması zorunludur" deniyor.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi Ceza Muhakameleri Kanunu'nun dört ayrı maddesine aykırı buldu.

Mahkeme, iddianamenin, madeninin sabit gaz ölçümlerine ilişkin TÜBİTAK raporu beklenmeden hazırlanmış olmasını da "eksiklik" olarak niteliyor.

Söz konusu rapor, tamamlanmasının zaman alacağı gerekçesiyle iddianamede yer almamıştı.

45 sanık var

İddianamede aralarında iş güvenliği mühendislerinin de bulunduğu 45 sanık vardı.

Soma Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın da olduğu sekiz kişi ise "301 kez olası kastla öldürme ve 161 kez neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" iddiasıyla suçlanıyordu.

Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız ise mahkemenin ret kararı öncesi BBC Türkçe'ye yaptığı değerlendirmede, iddianamede "suçların şahsiliği" ilkesinin görmezden gelindiğini söylemişti.

Balkız ayrıca iddianameyi "suçlarını üç grup halinde kategorize ederek hazırlandığı" gerekçesiyler eleştirmişti.

İlgili haberler