ABD'de polis, çocuğu 2 saniye içinde vurmuş

Telif hakkı AP

ABD'nin Cleveland kentinde gerçek olmadığı sonradan anlaşılan bir silah tuttuğu için polis tarafından vurulan 12 yaşındaki çocuğun vurulma anına ilişkin güvenlik kamerası görüntüsü yayınladı.

Görüntülerde çocuğun polis aracı yanına yaklaştıktan sonra iki saniye içinde vurulduğu görülüyor.

Vurulma anından önce Tamir Rice isimli siyah gencin, bir parkta tek başına dolaştığı, elindeki silahı yoldan geçen birine ve zaman zaman etrafa doğrulttuğu, cep telefonu ile konuştuğu, banklarda oturduğu görülüyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

911 acil servis telefonunu arayan bir kişinin ihbarı üzerine parka giden polis, aracı ile Rice'in yanına yaklaşıyor, Rice arabaya doğru adım atar atmaz aracın yolcu koltuğunda oturan polis tarafından vuruluyor. Polisin daha sonra arabanın arkasına geçerek aracı kendine siper ettiği görülüyor. Vurulma anı, aracın sürücü koltuğunda oturan polis dışarı çıkamadan gerçekleşiyor.

Cumartesi vurulan Rice daha sonra hastanede hayatını kaybetti.

Rice ailesinin izni ile görüntüleri yayınlayan Cleveland yetkilileri, polisin Rice'i vurmadan önce üç kez ellerini kaldırması yönünde uyardıklarını iddia etti.

Emniyet müdür yardımcısı Edward Tomba "Üç kez ellerini kaldırması söylendi" dedi.

Cleveland emniyeti ayrıca 911 acil servisine gelen ihbarın kaydını da yayınladı. İhbarı yapan kişi, kayıt boyunca iki kez silahın muhtemelen gerçek olmadığını belirtiyor. Ancak bu bilgi olay yerine gönderilen polis memurlarına iletilmemiş. İhbarı yapan kişi aynı zamanda Rice'in "muhtemelen çocuk" olduğunu, "salıncaklara oturduğunu" söylüyor.

Vurulma anının hemen sonrasında gerçekleşen telsiz kaydında ise polislerden birinin "Siyah bir erkek vuruldu, galiba 20 yaşında" dediği duyuluyor.

Telif hakkı bbc

Rice'i vuran polisin teşkilata henüz katılan 26 yaşındaki Timothy Loehman olduğu açıklandı. Loehman beyaz bir polis memuru.

Aile: Polis çabuk tepki göstermiş

Rice ailesi ise bir açıklama yayınlayarak, video görüntülerinin polisin acele davrandığını gösterdiğini söyledi. Aile "Video birşeyi net bir şekilde ortaya koyuyor: Polisler çabuk reaksiyon göstermiş."

Aile olayla ilişkili olarak detaylı bir soruşturma talep ederken, topluma da sakin kalma ve barışçıl protesto gösterilerinde bulunma çağrısı yaptı.

Rice'in öldürülmesi ve akabinde yaşananlar, Pazartesi günü açıklanan ve Ağustos ayında ABD'nin Ferguson kentinde 18 yaşında silahsız siyah bir genci öldüren polis memurunun yargılanmaması kararıyla aynı zamana rastladı. Karar ABD'nin birçok kentinde protestolara neden oldu.

İlgili haberler