Pele'nin sağlık durumu iyi

Telif hakkı AFP

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilen Brezilyalı Pele, Sao Paulo'da tedavi gördüğü hastanede yoğun bakıma alındı. Ancak daha sonra Pele'nin sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Pele'nin sözcüsü Jose Fornos Rodrigues, Amerikan Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, efsane futbolcunun sağlık durumunun kötüye gittiği yolundaki haberleri yalanladı.

Rodrigues, ''Pele iyi durumda. Sorun çok fazla ziyaretçisinin olması. Bu da iyileşmesine yardımcı olmuyor. Bu nedenle onu daha sessiz bir yere naklettiler. İyi tedavi edilecek" dedi.

Sözcü, Pele'nin bir-iki gün içinde taburcu olmasını beklediklerini de söyledi.

Kaldırıldığı Albert Einstein Hastanesi'nin yetkilileri de daha sonra, Pele'nin esasında yoğun bakımda olmadığını doğruladı.

74 yaşındaki efsane futbolcu üç gün önce idrar yolları enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Pele 13 Kasım'da da böbrek taşı nedeniyle ameliyat olmuş, iki gün sonra taburcu edilmişti.

1281 golü var

Asıl adı "Edson Arantes do Nascimento" olan Pele" Brezilya forması ile ilki henüz 17 yaşındayken olmak üzere 1958, 1962 ve 1970 yıllarında Dünya Kupası'nı kazand.

Pele Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) tarafından "Yüzyılın oyuncusu" ünvanına layık görüldü, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından "Yüzyılın sporcusu" olarak tanımlandı ve Brezilya hükümetince "ulusal hazine" sıfatıyla onurlandırıldı.

Efsane futbolcu 1363 maçta 1281 gol attı.

91 kez Brezilya milli takımının formasını giyen Pele bu maçlarda da 77 kez fileleri havalandırdı.