Mısır'daki protestolarda iki kişi öldü

Telif hakkı REUTERS

Mısır’ın başkenti Kahire’de İslamcı protestocularla polis arasında çıkan çatışmada en az iki gösterici öldü.

Protestolar, 2013’te askeri darbeyle indirilen İslamcı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye de muhalefet eden, radikal Selefi grupların çağrısıyla düzenlendi.

Çağrıda eylemcilerden, Mısır’ın "İslam kimliği"ni savunmaları istenmişti.

Protestolarda yoğun güvenlik önlemi alınırken, toplanan kalabalığın ön saflarındaki onlarca kişi tutuklandı.

Ölen protestoculardan birinin arkadaşı AFP Haber Ajansı'na konuştu ve "Polisin protestocular üzerine rastgele ateş açtığını" söyledi.

Telif hakkı AP

Ancak İçişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklamada, polise ateş açıldığı ve pompalı tüfek taşıyan bir protestocunun tutuklandığı belirtildi.

Kahire’de ve Mısır’ın diğer bölgelerinde başlayan diğer protestolar polis tarafından hızla dağıtıldı.

Askeri hükümetin "terörist örgüt" ilan ettiği Müslüman Kardeşler ise, protestoları desteklediklerini söyledi. Ancak gösterilere katılıp katılmayacakları konusuna yanıt vermedi.

Öte yandan Mısır Ordusu bir açıklama yaparak, Kahire’de meydana gelen silahlı saldırıda bir tuğgeneralin öldürüldüğünü ve iki askerin ise yaralandığını kaydetti.

Eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, askeri yönetim tarafından devrildiğinden bu yana başka üst düzey güvenlik görevlileri de öldürülmüştü.

Mursi’nin devrilmesi ve tutuklanmasının ardından Müslüman Kardeşler hareketine bağlı yüzlerce kişi öldürüldü ve birçoğu da tutuklandı.

İlgili haberler