Tayland Prensi, dünürlerinden soyadını geri aldı

Telif hakkı AP

Tayland Veliaht Prensi Maha Vajiralongkorn, karısı Prenses Srirasmi Akrapongpriçha’nın ailesinin, kraliyet soyadını kullanmasını yasakladı.

Prens'in kararı, Prenses’in ailesinden yedi kişinin yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınmasından sonra geldi.

Prenses Srirasmi Akrapongpriçha, Veliaht Prens Vajiralongkorn'ın üçüncü karısı. Çift 2001’de evlenmişti.

Prens'in bu kararı, boşanmanın ilk adımı olarak görülüyor.

Resmi etkinliklere birlikte katılmalarına rağmen, çiftin bir süredir ayrı yaşadıkları belirtiliyor.

Prenses’in aile üyelerinin gözaltına alındığı operasyonlarla ilgili haberler, 10 gündür Tayland medyasında yer alıyordu.

Ancak, kraliyet ailesiyle ilgili her türlü eleştiriyi suç sayan yasalar nedeniyle bu kişilerin monarşiyle bağından söz edilmemişti.

Prenses’in general olan amcası kaçakçılık ve kumarhanelerden haraç aldığı iddiasıyla gözaltına alındı. Prensin dört kardeşi ve iki akrabası da gözaltında.

Veliaht Prens Vajiralongkorn'un, İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği mektupla, karısının ailesine verdiği kraliyet soyadının geri alınmasını istediği belirtildi.

Taylandlı uzmanlara göre, Prenses'in Prens’le arasının bozulması, 86 yaşındaki Kral Bhumibol Adulyadej’in sağlık durumunun kötü olması nedeniyle hassas bir zamana denk geldi.

Prenses’in, Veliaht Prens babasının yerine tahta geçince kraliçe olması bekleniyordu. Tayland’da kraliyet ailesinin büyük saygınlığı var.

1946’da tahta çıkan Kral Bhumibol dünyada halihazırda en uzun süre iktidarda kalan lider.

İlgili haberler