'IŞİD Kobani'de takviye güçlerle saldırıyor'

Telif hakkı AFP

Kobani'de çatışmalar 78'inci gününe girerken Kobani Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kente saldırılarını çevre illerden getirdiği destekle sürdürdüğünü söyledi.

BBC Türkçe'ye konuşan Müslim, Kobani merkezinin doğusunda bulunan Kaniya Kurda mahallesinde çatışmaların çok yakın mesafeden devam ettiğini aktardı.

Kobani'deki Peşmerge güçlerinin komutanı Ahmet Gerdi ise Kobani'de YPG güçlerine destek amaçlı yeni bir Peşmerge grubunun Türkiye üzerinden kente geçmeye hazırlandığını ifade etti.

Kobani'nin güneyinde de çatışmaların devam ettiğini belirten Kobani Eşbaşkanı Enver Müslim, "IŞİD'in elinde çok ağır silah var. IŞİD, Musul'a, Rakka'ya ve Rakka'ya bağlı Tabka Havaalanı'na girdiğinde bir sürü silaha el koydu. El koyduğu silahların bir bölümüyle Kobani'ye saldırıyor" dedi.

IŞİD'in örgüt mensuplarına 'yüklü miktarda para verdiği için militan sayısının çok olduğunu' ifade eden Müslim, "IŞİD, Kobani'ye, Rakka, Mınbıc, Ceraplus ve Telabiyat'tan ağır silah ve insan takviyesi yaparak saldırabiliyor" diye konuştu.

150 Peşmerge yolda

Müslim, IŞİD'in Kobani'de 'ilerlemediğini, fakat zorlandığı için canlı bomba saldırıları düzenlediğini' kaydetti.

ABD önderliğindeki koalisyon uçaklarının Kobani'de IŞİD mevzilerine yönelik saldırılarının da etkili olduğunu, fakat 'IŞİD'in sadece havadan müdahaleyle bitirilmesinin mümkün olmadığını' sözlerine ekledi.

BBC Türkçe'ye konuşan Kobani'deki Peşmerge güçlerinin komutanı Ahmet Gerdi ise Peşmerge'nin görev değişikliği yapacağını belirtip Türkiye üzerinden Kobani'ye geçecek yeni grubun sayısının 150 olacağını aktardı.

Telif hakkı AFP

Gerdi, silahlarıyla gidecek yeni grubun varmasıyla, diğer Peşmerge grubunun da Erbil'e döneceğini belirtti.

IŞİD'in Türkiye sınırından Kobani'ye geçip intihar saldırıları düzenlediği iddiaları hakkında da konuşan Kobani Eşbaşkanı Enver Müslim, saldırıların Türkiye sınırından geldiğine dair ellerinde görüntü, resim ve tanıklar olduğunu öne sürdü ve saldırıyla ilgili araştırma ve inceleme talep etti.

IŞİD'in Mürşitpınar sınır kapısı dâhil, Türkiye'den geçip Kobani'de birçok bölgeye saldırdığı iddiası, Başbakanlık Basın ve Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından yalanlanmıştı.

Açıklamada, "Söz konusu saldırıda, aracın Türkiye topraklarından geçerek sınır kapısına ulaştığı iddiaları tamamen yalandır. Birtakım iddiaların aksine, hiçbir resmi yetkilinin bomba yüklü aracın Türkiye'den geçtiğine dair bir beyanı olmamıştır" ifadesi yer aldı.

IŞİD'den sınırda saldırı

Telif hakkı AFP

Öte yandan, Irak ordusundan üst düzey bir yetkili IŞİD'in, Suriye sınırının Irak tarafındaki El Valid kentine düzenlediği saldırıda en az 15 askeri öldürdüğünü duyurdu.

Birleşmiş Milletler'in verilerine göre geçen ay Anbar vilayetinde düzenlenen saldırılarda çoğu vilayetin en büyük kenti Ramadi'de olmak üzere en az 402 kişi öldü.

Aynı sürede başkent Bağdat ve çevresinde ölenlerin sayısının da 332 olduğu açıklandı.

İlgili haberler