İsrail'de hükümet krizi: Ufukta erken seçim var

Telif hakkı AFP

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu koalisyon hükümeti içindeki muhalif seslerden Adalet Bakanı Tzipi Livni ve Maliye Bakanı Yair Lapid'i görevden aldı.

Netahyahu bu iki ismin kendisine ve hükümete "sert biçimde saldırdığını" ileri sürdü.

Koalisyon hükümeti içinde tartışma yaratan konular arasında 2015 bütçesi, hayat pahalılığı, Filistinlilere yönelik politikalar, Arapları dışlamakla eleştirilen ve "Yahudi devleti yasa tasarısı" olarak bilinen yeni vatandaşlık yasası vardı.

Erken seçim

Netanyahu, İsrail Parlamentosu Knesset'i mümkün olan en kısa sürede feshedeceğini açıkladı.

Bu da erken seçime gitme anlamına gelıyor.

Telif hakkı AP

Netanyahu yazılı açıklamasında, "Son birkaç haftada Lapid ve Livni benim başında olduğum hükümete sert eleştirilerde bulundu. Bakanların hükümet politikalarını eleştirip başındaki isme saldırmalarına müsamaha göstermeyeceğim" dedi.

Netanyahu'nun Likud Partisi'nden kaynaklar, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptıkları açıklamada erken seçimin Mart ayında yapılabileceğini söyledi.

'Favori yine Likud'

İsrail'de son dönemde, koalisyonun en büyük ortağı Likud ile merkez sol Hatnua ve merkez sağ Yeş Atid arasında görüş ayrılığı yaşanıyordu.

Ülkede normal şartlarda genel seçim Kasım 2017'de yapılacaktı.

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin Pazar günü yayımladığı kamuoyu araştırması, Netanyahu'nun halk desteğinin azaldığını ancak seçime gidilmesi halinde Likud Partisi'nin yine de ilk sırada yer alacağını gösteriyordu.

İlgili haberler