İsrail'de erken seçim 17 Mart'ta yapılacak

Telif hakkı Reuters

İsrail'de siyasi partiler erken seçim tarihinde anlaştı. Ülkede 17 Mart 2015'te seçime gidilecek.

İsrail Parlamentosu (Knesset) Başkanı Yuli Edelstein, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun dün erken seçime gidilmesini istediğini açıklamasının ardından bu sabah ofisinde meclisteki siyasi partilerin grup başkanları ile bir toplantı yaptı.

Yapılan istişarelerin ardından seçim tarihi belli oldu.

Knesset'in fesih kararının gün içinde açıklanması bekleniyor.

Netanyahu dün koalisyon hükümeti içindeki muhalif seslerden Hattuna Partisi lideri ve Adalet Bakanı Tzipi Livni ile Yeş Atid Partisi lideri ve Maliye Bakanı Yair Lapid'i, "kendisine karşı komplo kurmakla suçlayarak" görevden almıştı.

İki bakan da erken seçime gidilmesi kararının gereksiz olduğunu söyledi.

Favori yine Netanyahu

İsrail'de son dönemde, koalisyonun en büyük ortağı Likud Partisi ile merkez sol Hatnua ve merkez sağ Yeş Atid Partisi arasında görüş ayrılığı yaşanıyordu.

Koalisyon hükümeti içinde tartışma yaratan konular arasında 2015 bütçesi, hayat pahalılığı, Filistinlilere yönelik politikalar, Arapları dışlamakla eleştirilen ve Yahudi devleti yasa tasarısı" olarak bilinen yeni vatandaşlık yasası vardı.

Ülkede normal şartlarda genel seçim Kasım 2017'de yapılacaktı.

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin Pazar günü yayımladığı kamuoyu araştırması, Netanyahu'nun halk desteğinin azaldığını ancak seçime gidilmesi halinde Likud Partisi'nin yine de ilk sırada yer alacağını gösteriyordu.

Ülkedeki BBC muhabiri Kevin Connoly, Netanyahu'nun seçim sonrası aşırı sağcı Yahudilerin partilerini de kapsayan yeni bir kaolisyon hükümeti kurmak isteyebileceğini söylüyor.

İlgili haberler