'Savcı Berkin Elvan dosyası üzerinde çalışamıyor'

Telif hakkı l

Gezi eylemleri sırasında başından yaralanan ve daha sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın ailesinin avukatlarından Oya Aslan, soruşturmayı yürüten Mehmet Selim Kiraz'ın da dava üzerinde çalışamamaktan şikayetçi olduğunu söyledi.

BBC Türkçe'ye konuşan Aslan, kısa süre önce Kiraz'ın aynı zamanda duruşma savcısı olduğunu öğrendiklerini belirtti.

Elvan ailesini temsil eden Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Aslan kendilerinin savcıya ulaşmakta bile güçlük çektiklerini kaydetti.

"Bütün Gezi dosyaları, soruşturmaları aynı savcıda" diyen Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Düşünün, aynı savcı çok sıkı takip edilmesi gereken Elvan soruşturmasını ve diğer soruşturmaları yürütüyor, aynı zamanda da duruşmalara giriyor. Bu savcı ne zaman çalışacak?"

'İdare, yargının talimatlarına uymuyor'

Berkin Elvan, Gezi eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülüyle başından yaralanmış ve komada kaldığı 269 gün sonra hayatını kaybetmişti.

Telif hakkı DHA

Bütün ölümlü vakaların dosyalarının açıldığını ancak Berkin Elvan soruşturmasında ilerleme olmadığını ifade eden Aslan, "Elimizde görüntüler var. Nasıl vurdukları, ateş edildiğine ilişkin görüntü bile var. Ama isim vermiyorlar. Diğerlerinde biz tatmin olmasak da en azından isimler, sanıklar var" dedi.

Avukat Aslan'ın dikkat çektiği bir diğer nokta da, Berkin Elvan komadayken ifadesi alınan polislere ilişkin beyanlarda polislerin kimlik, meslek ve adres bilgilerinin tutulmamış olması.

"İçişleri Bakanlığı'nın, Emniyet Müdürlüğünün ısrarla isim vermediğini" vurgulayan Aslan, "İdare, yargının talimatlarına uymuyor, savcının yazdıklarını Emniyet Müdürü kaale almıyor, cevap vermiyor" diye konuştu.

'Dosya tıkandı'

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ise bugün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında "Berkin Elvan dosyasının tıkandığını" söyledi.

Bu nedenle kamu davası açılamadığına dikkat çeken Aygün, Elvan'ın ölümüne ilişkin bir görüntü kaydını da anne Gülsüm Elvan ve baba Sami Elvan ile birlikte kamuoyu ile paylaştı.

Berkin Elvan dosyasının savcısı üç kez değişmişti. Memur Suçlarını Soruşturma Bürosu'ndan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz ise üç ay önce atanmıştı.

Elvan ailesi bugünkü basın toplantısı öncesi Pazartesi günü de Twitter hesabı üzerinden #BerkinElvanDosyasıNerede etiketiyle paylaştıkları açıklamayla Adalet Bakanlığı'na dava açılması için çağrıda bulunmuştu.

İlgili haberler