Putin'den Batı'ya 'demir perde' suçlaması

Telif hakkı RIA Novosti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yıllık ulusa sesleniş konuşmasında Batılı ülkeleri sert bir dille eleştirdi. Putin Batı'yı ülkesi ile arasına yeni bir demir perde çekmeye çalışmakla suçladı.

Kremlin'de parlamentonun iki kanadına hitap eden Putin, Batı dünyasında bazı çevrelerin "Yugoslavya senaryosunu" desteklediklerini, ülkesini parçalamaya çalıştığını söyledi.

Putin, Ukrayna'daki krizin de sadece ülkesini dizginlemek için kullanıldığını belirtti.

Rus lider Kırım'ı ilhak kararlarını ve ülkesinin Ukrayna'nın doğusundaki faaliyetlerini savundu.

Ülke ekonomisindeki olumsuz gidişatla ilgili 'bizi zor günler bekliyor' diyen Putin, Rusya'nın birçok alanda kendi kendisine yeten bir ülke haline gelmesi gerektiğini söyledi.

Vladimir Putin'in bugünkü konuşmasını izleyen BBC Moskova muhabiri Steven Rosenberg, düşen petrol fiyatlarının ve Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımların Rusya'yı zorladığını, Rusya liderinin altını çizdiği mesajın "Bunların hiçbiri benim hatam değil" olduğunu aktardı.

Ekonomik önlemler

Rusya lideri bugünkü konuşmasında, durgunluk riskiyle karşı karşıya kalan ekonomiyi desteklemek için bir dizi önlem de açıkladı. Putin, Rusya'ya geri dönecek sermaye için vergi affı çıkarıldığını söyledi.

Yani gelir vergisi ödenmeyen kaynakların ülkeye dönmesi durumunda Rusya Maliye Bakanlığı yeni bir vergi ödemesi talebinde bulunmayacak.

Putin vergi affınının geniş kapsamını şöyle tanımladı:

"Yurtdışında parasını tutanlara bu geliri nasıl elde ettikleri sorulmayacak. Haklarında yasal işlem başlatılmayacak. Vergiyle ilgili bir uygulama olmayacak. Ancak bu uygulamam bir kereye mahsus olacak. Herkes bu fırsatı iyi değerlendirmeli."

Telif hakkı AP

Büyük ölçekli şirketlere 'gelecek dört yıl boyunca vergi artışı olmayacak' sözünü veren Putin, küçük ölçekli şirketler için ise 'denetim tatili' uygulamasını başlatacaklarını açıkladı.

"Üç yıl boyunca tüm denetimlerden temiz bir şekilde çıkan Küçük ve orta ölçekli işletmelere sonraki üç yılda denetim yapılmayacak" diyen Putin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer örnek bir işletme olduğunuzu gösterirseniz yetkililer size rahat bırakacak."

Putin Rus rublesinde yılbaşından bu yana yaşanan değer kaybı konusunda ise sert konuştu ve "Hem Merkez Bankası'nı hem de ilgili tüm yetkilileri gerekirse radikal kararlar alıp uygulamaya çağırıyorum" dedi.

"Ruble üzerinde spekülasyon yapanların kim olduğu biliniyor ve bu spekülasyonları önleyecek araçlar elimizde mevcut" diyen Putin, Ruble'deki değer kaybının kısa vadede enflasyon riski yarattığını ifade etti.

Tahmini zarar 140 milyar dolar

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, düşen petrol fiyatlarının ve Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımların ülke ekonomisine tahminen 140 milyar dolar zarar verdiğini söylemişti.

Rus rublesi bu yıl şu ana kadar dolar karşısında yüzde 60 değer kaybetti.

Ülkede enflasyonun da 2015'in ilk aylarında yüzde 10'a çıkması bekleniyor.

Rusya'da yapılan kamuoyu araştırmaları ise halkın yüzde 72'sinin Putin'in politikalarına destek verdiğini gösteriyor.

İlgili haberler