İtalya'da burkayı yasaklayan siyasiye Facebook cezası

Telif hakkı Reuters

İtalya'nın kuzeyindeki Varallo Sesia kasabasında belediye başkanlığı yaptığı dönemde burka ve nikab gibi İslami örtünme şekillerine karşı kışkırtıcı bir yasak uygulayan Gianluca Buonanno, sıradışı bir cezaya çarptırıldı.

Buonanno aldığı para cezasının yanı sıra mahkemenin kestiği cezayı 30 gün boyunca Facebook sayfasında yayımlamakla yükümlü kılındı.

İtalyan siyasetçi henüz Facebook sayfasına mahkemenin talep ettiği ilanı koymuş değil.

Hala aşırı sağcı Kuzey Ligi partisinden Avrupa Parlamentosu milletvekili olan Buonanno, 2009’da Varallo Sesia’nın belediye başkanıyken, kasabanın girişlerine İslami kıyafet yasağını duyuran afişler astırmıştı. Afişlerde, burka, nikab ve burkini giymiş kadın resimlerinin üzerinde kırmızı bir çarpı çekilmiş ve kasabada bu kıyafetleri giymenin yasak olduğu belirtilmişti.

La Stampa gazetesinin haberine göre iki kasaba sakininin ve göçmen kuruluşu Asgi’nin şikayeti üzerine açılan davada mahkeme Buonanno’yu 11 bin 500 euro para cezasına ve ayrıca aldığı cezayı internette yayımlamaya mahkum etti.

'Geleneklerimizi korumak istiyoruz'

Mahkeme kararına göre eski belediye başkanı, ceza metnini 30 gün boyunca Facebook’taki kişsel sayfasında, belediyenin internet sitesinde ve yerel gazete Corriere Valsesiano’da yayımlayacak.

Gianluca Buonanno, davaya konu olan afişlerle ilgili o dönemde yaptığı açıklamalarda “İslam dinine karşı değiliz ama kendi geleneklerimizin korunmasını istiyoruz. Benim gibi düşünen çok sayıda insan var ama bunu söylemeye cesaret edemiyorlar” demişti.

Buonanno, belediyeye bağlı havuzlara burkini ile girilmesini de yasaklamış ve “Her zaman toleranslı olmak zorunda değiliz. Onların ülkesinde Batılı bir kadının bikini giydiğini hayal edelim, sonuç ya kafasının uçurulması, ya hapis ya da sınır dışı edilmesi olurdu” demişti.

Buonanno, geçen temmuz ayında da Avrupa Parlamentosu’nda burka giyerek İslami kılık kıyafetleri protesto etmişti.

İlgili haberler