ABD Senatosu CIA'in işkence yöntemlerini açıklayacak

Telif hakkı Getty

ABD'de Senato İstihbarat Komitesi, Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) işkence içeren sorgulama tekniklerinin ayrıntılarını ortaya çıkarması beklenen raporunu bugün açıklayacak. Orijinali 6 bin sayfa olan raporun sadece 480 sayfalık özeti kamuoyuna duyurulacak.

Demokratlaroın paylaşacağı raporun özetinde, CIA'in 11 Eylül saldırılarından sonra El Kaide şüphelilerinden bilgi alma amacıyla uyguladığı tartışmalı yöntemler açıklanacak.

'Sert ve şiddet içeren sorgulamaların istenilen sonuçları getirmediği' ifadesinin raporda yer alması bekleniyor.

ABD raporun yayınanması öncesi dünya genelindeki temsilciliklerinde güvenlik önlemlerini artırdı.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, 'büyük risk altında olduklarına dair işaretler' bulunan büyükelçiliklerde ve ABD'nin diğer tesislerinde önlemler alındığını söyledi.

Earnest, Obama yönetiminin raporun açıklanmasından memnun olduğunu da belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feinstein'dan raporun açıklanma zamanının değiştirilmesi önerisini değerlendirmesini istemişti.

İçeriğine yönelik görüş ayrılıkları nedeniyle raporun yayımlanması da gecikmişti.

Obama işkenceyi kabul etmişti

ABD Başkanı Barack Obama, göreve başladığı 2009 yılında CIA'in sorgulama sistemini sona erdirmiş ve El Kaide tutsaklarının sorgularında işkence yapıldığını kabul etmişti.

Telif hakkı AP

Eski başkan George W. Bush döneminde CIA, yaklaşık 100 şüpheliyi ABD dışındaki gizli cezaevlerinde sorguluyordu.

Şüphelilerin sorgusunda; basınçlı su kullanılarak boğulma hissi yaratan "waterboarding" yönteminin yanı sıra, tokatlama, aşağılama, soğuğa maruz bırakma ve uykusuz bırakma gibi metotlar da uygulanıyordu.

Senato raporundan bazı bölümlerin ilk olarak Ağustos ayında sızmasının ardından Başkan Obama, "Bizim değerlerimize ters düşen bazı şeyler yaptık" demişti.

Bush: Onlar vatansever

Obama ayrıca, yetkililerin o dönem 11 Eylül benzeri başka bir saldırı olmasını engellemek için 'büyük baskı altında oldukları' gerekçesiyle bu yöntemlere başvurmuş olabileceklerini belirtmişti.

CIA'in sorgu yöntemleriyle ilgili açılan soruşturma 2012 yılında herhangi bir cezai kovuşturmaya gerek görülmeden kapanmıştı. ABD Adalet Bakanlığının bu kararı insan hakları kuruluşlarının tepkisini çekmişti.

Telif hakkı AFP

George W. Bush ise raporun açıklanması öncesi CNN Televizyonu'na yaptığı açıklamada CIA'i savundu.

Bush, "CIA'de bizim adımıza çok çalışan kadınlar ve erkekler olduğu için şanslıyız. Rapor ne derse desin onlar vatansever. Eğer ülkemize katkılarını önemsiz gösterecekse çok yanılır" diye konuştu.

New York Times gazetesine konuşan CIA eski Direktörü Michael Hayden ise "Biz işkenceleri savunmak için burada bulunmuyoruz. Biz tarihi savunmak için buradayız" dedi.

Senato'da Demokratların kontrolündeki İstihbarat Komitesinin raporu uzun yıllar süren bir araştırmanın sonucu olarak hazırlandı.

Komitedeki Cumhuriyetçilerin de kendi raporlarını yayımlamaları bekleniyor.

İlgili haberler