ABD Senatosu'ndan CIA'ye işkence eleştirisi

Telif hakkı Getty

11 Eylül 2001 saldırıları sonrası ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) El Kaide örgütü üyesi olduğu iddia edilenleri sorgulama yöntemleri Amerikalı senatörlerce çok sert bir dille eleştirildi.

Senato İstihbarat Komitesi'nin Demokrat üyelerinin yayımladığı raporda, CIA'in 'sorgulama yöntemleri' adı altında tutuklulara sistematik olarak şiddet uygulandığı belirtiliyor.

Raporda, "Kullanılan yöntemler politikacılara söylendiğinden çok daha vahşiceydi...Tutuklular çırılçıplak soyularak başlarına siyah çuvallar geçiriliyordu. Tamamen karanlık odalarda zincirleniyorlardı. Uyumalarına izin verilmiyor, kimi zaman çıplak halde koridorlarda sürüklenerek dövülüyorlardı" ifadeleri yer alıyor.

ABD'li tüm bu 'sorgulama' teknikleri ile herhangi bir somut istihbarat elde edilemediğine de dikkat çekiyor ve CIA'yi Amerikalıları yanlış yönlendirmekle suçluyor.

'İşkenceye dönüştü'

Toplamda 6 bin sayfayı aşan ancak 'ulusal güvenlik' gerekçesiyle 480 sayfası kamuoyu ile paylaşılan raporu bir basın açıklamasıyla duyuran Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feinstein, "CIA'in uyguladığı sorgulama yöntemleri bazı noktalarda işkenceye dönüştü" dedi.

Özette 131 kez 'işkence' ifadesinin geçtiği raporun yazımına ve yayımlanmasına öncülük eden Feinstein, "ABD hatalı olduğunda bunu kabul edebilecek kadar büyük bir ülke olmalı" diye konuştu.

Feinstein sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rapor CIA'in kullandığı yöntemler ve ulusumuzun değerleri arasında büyük uçurumlar olduğunu gösteriyor...Bu sorgulama metodlarını geliştiren ve uygulayan insanlar CIA içerisinde azınlıkta. CIA ülkemizin güvenliği için hayati öneme sahip bir kuruluş olmaya devam ediyor."

Obama Bush'u işaret etti

ABD Başkanı Barack Obama ise raporun yayımlanması sırasında yaptığı yazılı açıklamada, selefi Cumhuriyetçi Başkan George W. Bush'u işaret ederek, "CIA raporu gösteriyor ki, Bush döneminde uygulanan sorgulama yöntemleri ABD'nin dünyadaki itibarına zarar vermiştir" dedi.

CIA Başkanı John Brennan ise raporda bahsedilen bazı hataların yapılmış olabileceğini kabul etti. Ancak Brennan, uygulanan yöntemlerin ABD'ye yönelik saldırıları önlediğini savundu.

Raporun açıklanmasından kısa süre önce kamuoyuna açıklama yapan Brennan, CIA'in sert sorgulama metotları ile 'saldırı planlarına dair ve teröristlerin yakalanmasını sağlayan' istihbarat sağlandığını söyledi.

Cumhuriyetçiler CIA'i savundu

Cumhuriyetçilerin lideri Mitch McConnell veİstihbarat Komitesi'nin Cumhuriyetçi temsilcisi Saxby Chambliss ise rapordaki iddialara yönelik olarak "Bu yöntemler Usame Bin Ladin dahil birçok teröristin yakalanmasını ve etkisiz hale getirilmesini sağlamıştır" dedi.

İki Cumhuriyetçinin yayınladığı ortak yazılı açıklamada "Bu raporda varılan sonuçlar en basit ifadeyle yanlış" dedi.

İlgili haberler