Yeni Delhi'de internetten çağrılan taksilere yasak

Telif hakkı reuters

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de, bir kadının Uber ile çağırdığı taksinin sürücüsü tarafından tecavüze uğradığı iddia etmesi sonrası internet üzerinden taksi istenmesine yönelik yasak genişletildi.

Uber'in ardından yasak artık internetten çağrılan kayıt dışı tüm taksileri kapsıyor.

Yapılan açıklamada, "İnternete teknolojisine dayanarak hizmet veren ve yetkililerden gerekli izinleri almamış taksi şirketlerinin hizmetleri, ulaşım biriminden gerekli lisans ve izinlerin alınmasına kadar durdurulmuştur" denildi.

Yetkililer şimdiye dek Yeni Delhi'de internet üzerinden hizmet veren taksi şirketlerinden yalnızca altısının lisansının bulunduğunu açıkladı.

Federal hükümet yetkilileri de ise diğer eyaletlere benzer hizmetleri durdurmaları tavsiyesinde bulundu.

Hindistan medyası ise yasağın birkaç taksi şirketine zarar verebileceğini ve binlerce taksi şoförünün işsiz kalabileceğini tazdı. e sürdü.

Uber yetkilisi: Hizmet vermeye devam ediyoruz

Telif hakkı AFP

ABD'li şirket Uber'in CEO'su Travis Kalanick, "Haftasonu Yeni Delhi'de olup bitenler korkunç. Suçu işleyeni adalet önüne çıkarmaya yardım etmek için herşeyi, tekrar ediyorum herşeyi yapacağız" demişti.

Ancak AFP Haber Ajansı'na açıklama yapan ve ismini vermek istemeyen bir şirket yetkilisi, kendilerine henüz resmi bir ihtarname gelmediğini, geldiği zaman da itiraz edeceklerini söyledi.

Yetkili, Yeni Delhi'de hizmet vermeye devam ettiklerini kaydetti.

Olayın ardından polis, Uber hakkında dava açıldığını ve yetkililerin iddiaya dair ifade vermek üzere çağrıldıklarını açıklamıştı.

Tecavüzle suçlanan ve gözaltına alınan taksi sürücüsünün üç yıl önce de tecavüz suçlaması ile yargılandığı ancak beraat ettiği kaydedilmişti.

Polis, Uber'i sürücülerine sabıka kaydı sormamakla suçluyor ve 2012'de yine şirketin sürücülerinden biri hakkında yine tecavüz iddiası öne sürüldüğünü söylüyor.

Şirket ise kurallara uyduğunu ve sabıka kaydı sorulması gibi bir uygulamanın bulunmadığını savunuyor.

Sosyal medyada tepki

Finans sektöründe çalışan 26 yaşındaki kadının, bir lokantada yemek yedikten sonra Uber'i kullanarak evine gitmek istediği ancak sürücünün tecavüzüne uğradığını söylediği öğrenildi.

Sürücünün kadını "tecavüzden bahsetmesi halinde ona zarar vereceği" sözleriyle tehdit ederek, evine yakın bir yerde indirdiği belirtildi.

Son dönemde Hindistan'da kadınlara yönelik cinsel suçlar artıyor.

Yeni Delhi'de geçen yıl bir otobüste bir öğrencinin toplu tecavüze uğradıktan sonra öldürülmesinin ikinci yıl dönümü yaklaşırken, böyle bir tecavüz iddiası tepkilere neden oldu.

Sosyal medyada ülke çapıbda #DelhiShamedAgain (Delhi yeniden utanıyor) ve #Uber etiketleri ilk sıraya yükseldi.

İlgili haberler