Ziyad Ebu Ayn: Filistinli bakan neden öldü?

Telif hakkı BBC World Service
Image caption Ziyad Ebu Ayn için düzenlenen cenaze törenine Özerk Yönetim lideri Mahmud Abbas da katıldı

Batı Şeria'da dün düzenlenen bir gösteride İsrail askerlerinin müdahalesi sonrası hayatını kaybeden Filistinli Bakan Ziyad Ebu Ayn bugün Ramallah'da askeri törenle toprağa verildi.

Tabutu Filistin bayrağına sarılan İsrailli yerleşimcilerden sorumlu Bakan Ebu Ayn'ın ölüm nedeni ile ilgili olarak ise taraflardan farklı açıklamalar geldi.

55 yaşındaki Ayn'ın otopsisine katılan İsrailli ve Filistinli yetkililer bakanın kanamadan kaynaklanan damar tıkanıklığı sonucu öldüğünü doğruladı.

Ancak Filistinliler kanamanın darptan, İsrailliler ise stresten kaynaklandığını söylüyor.

Filistinli baş patolojist Sabır Alul bakanın doğal nedenlerle ölmediğini söyledi.

Alul "Ölüm sebebi darp, doğal sebepler değil. Ölüm nedeni kalbe yeterli kanın gitmemesi ve bunun sebebi de üzüntü ve stresin yarattığı travmadan dolayı koroner damarda iç kanamaya yol açması" dedi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Ebu Ayn için Ramallah'ta tam teşekküllü askeri tören yapıldı

Filistin kabinesinin üyelerinden Hüseyin El Şeyh de bakanın "darptan, biber gazı solumaktan ve tıbbi yardımın gecikmesinden dolayı" öldüğünü belirtti.

El Şeyh İsrail güçlerinin bakanın hastaneye yetiştirilmesine de engel olduğunu iddia etti.

İsrail kaynakları ise Ebu Ayn'ın zaten kalp sorunları olduğunu ve olaylar sırasında stres nedeniyle kalp krizi geçirdiğini söylüyor.

Erdoğan'dan sert tepki

Ebu Ayn'ın ölümüne dair Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da bir açıklama geldi.

Erdoğan, olayı "İsrail'in Filistin halkına yönelik zulüm, işgal ve yıkıma dayalı pervasız tutumunun en son örneği" olarak tanımladı.

"İsrail’in Filistin halkının can ve malına kasteden acımasız saldırganlığı insanlık adına utanç vericidir" diyen Erdoğan, Türkiye'nin Filistin'in bağımsız ve egemen bir devlet olma amacını desteklemeye devam edeceğini de vurguladı.

'Şehit oldu'

Telif hakkı BBC World Service
Image caption Ebu Ayn'ın ailesi de cenaze töreninde zor anlar yaşadı.

Ramallah'taki cenaze törenini takip eden BBC muhabiri Yolande Knell, tören için toplanan yüzlerce kişilik kalabalık içinde Filistin'in önde gelen isimlerini görmenin mümkün olduğunu söyledi.

Ebu Ayn'ın arkadaşları, eski bakanın 'Filistin davası için şehit olduğunu' söyledi.

BBC'ye konuşan Filistin'in başmüzakerecisi Saeb Erekat, Ebu Ayn'ın öldürülmesi karşılığında ciddi bir siyasi tepkinin ortaya konması gerektiğini ifade etti ve "İsrail güvenlik güçleriyle olan koordinasyon askıya alınabilir" dedi.

Erekat, nasıl bir yanıt verecekleri konusunda seçenekleri değerlendirdiklerini ifade etti.

Zeytin ağacı dikmek için gitmişti

Ziyad Ebu Ayn, Filistin Özerk Yönetimi'nde İsrailli yerleşimciler konusundan sorumlu olan bakandı.

Ebu Ayn dün birçok kişiyle birlikte zeytin ağacı dikmek için gittiği Turmos Aya'da İsrail askerleri ile karşı karşıya gelmişti.

Telif hakkı BBC World Service
Image caption Dün bir İsrailli asker, Filistinli bakanın boğazını böyle sıkmıştı.

Görüntülerde bakanın askerlerle yaşanan itiş kakışta en önde olduğu ve askerlerden biri tarafından boynundan yakalanarak itilip hırpalandığı görülüyor.

Asker protestoculara müdahale ediyor, biber gazı sıkıyor.

Olay yerinde fenalaşan bakan, ambulansla hastaneye yetiştirilmeye çalışılırken yolda hayatını kaybetmişti.

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, "Ebu Ayn barbarca bir saldırı sonucu şehit olmuştur" derken, İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon bakanın ölümünden dolayı üzgün olduklarını söylemişti.

Telif hakkı BBC World Service