CHP'den ihraç edilen Batum: Bana komplo kurdular

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu'nun partiden ihraç ettiği Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, hukuk dışı bir yöntemle ihraç edildiğini söyleyerek "Kararın iptali için CHP'ye dava açacağım" dedi.

Süheyl Batum bugün düzenlediği basın toplantısında "CHP MYK, bana oyun oynadı, komplo kuruldu" diye konuştu.

Batum, Emine Ülker Tarhan'ın partisine katılmayacağını da sözlerine ekledi.

T24 internet sitesinin haberine göre Batum tepkisini "Ben adam mı öldürmüşüm, bir yolsuzluğu mu kapatmıştım, kavga mı etmiştim. 5 Kasım'da disipline sevk ediliyorum, 19 Kasım'da tebligat yapılıyor. Hiçbir suçlama yok. 26'sında neyle suçlandığımı öğreniyorum. 'Her hafta bir milletvekili istifa ederek, arka arkaya istifalarla partiyi sarsacağız' demişim güya..." sözleriyle ifade etti.

Kendisine savunma yapması için yeterli zaman tanınmadığını savunan Süheyl Batum, "Bir komplo düzenleniyor. 5’inde YDK'ya sevk edildiğim söyleniyor. 26’sına kadar olan süreçte arka arkaya partiden birileri çıkıp, 'Batum bunu hak etti' diyor... Kamuoyunda böyle bir algı yaratmak için. Ama ne yaptığım söylenmiyor." dedi.

Batum ayrıca partide şiddetli geçimsizlik olmadığını, "genel başkanın tavırları ile geçimsizlik olduğunu" sözlerine ekledi.

''Bölünerek bir yere varamayız'

Süheyl Batum başka bir partiye katılmayı neden istemediğini de şu sözlerle açıkladı: "Emine Ülker Tarhan'ı ben çok seviyorum... Ama Türkiye'de bu düzene karşı yüzde 35’lik kesimin yüzde 25’i CHP'de... Niye başka partiye gideyim... Bölünerek, ayrılarak bir yere varmamız mümkün değil! Günümüz artık bölünme, ayrılma dönemi değil. Nasıl AKP, paralel bir araya geldi. Bizim de biraraya gelmemiz gerek."

"Buradaki arkadaşları yalnız bırakmayacağım. Hep beraber bu oyunu bozacağız. Bu bir sindirme, bezdirme, 'ağzını açma' demenin politikası."

CHP Yüksek Disiplin Kurulu dün sekiz saat süren bir toplantıda Batum'un savunmasını almış ve sonunda oy çokluğuyla CHP'den ihracına karar verilmişti.

Süheyl Batum'un, Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın istifası sonrası yaptığı açıklamada "Bu istifalarla partiyi sarsarak düzene sokacağız" dediği belirtilmişti.

Bunun üzerine Batum CHP Merkez Yürütme Kurulu tarafından, 'partiyi kamuoyu önünde doğrudan tartışmaya açtığı ve parti bütünlüğünü sarsan tutum içine girdiği' gerekçesiyle kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilmişti.

Süheyl Batum kimdir?

Süheyl Batum, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu döneminde kesin ihraç talebiyle Disiplin Kurulu'na sevk edilen ilk isimdi.

Anayasa hukukçusu olan Batum, 2010 yılında CHP üyesi olmadan önce Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı ve Bahçeşehir Üniversitesi Rektörlüğü görevlerini yürütmüştü.

Partiye üye olmasından birkaç ay sonra CHP Merkez Yönetim Kurulu'na (MYK) seçilen Batum, daha sonra Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevine getirilmişti.

Batum 12 Haziran 2011 seçimlerinde Eskişehir'de birinci sıradan aday olmuş ve TBMM'ye girmişti.

Ekmeleddin İhsanoğlu'na karşı çıkmıştı

CHP'nin Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile birlikte Ekmeleddin İhsanoğlu'nu Cumhurbaşkanı adayı göstermesinin ardından Süheyl Batum'un parti yönetimine eleştirileri artmıştı.

Ağustos ayında düzenlenen seçimlerden önce adaylar kampanyalara devam ederken konuşan Batum, İhsanoğlu'nun CHP değerlerini yansıtmadığını savunarak "Ben seçmene ne anlatacağım. Bağımsız, laik bir cumhuriyete inanıyorum. Ama, siyasal İslam tatlı mı diyeceğim? Ben sana kömürün daha güzelinden vereceğim mi diyeceğim" demişti.

Cumhurbaşkanlığı yarışında "CHP'nin, [Recep] Tayyip Erdoğan ile mücadele etmek için siyasal İslam modelini kabul etmesi mümkün değil" diyen Batum, "Genel Merkez bize, bu adayın kaç kişi tarafından önerildiğini anlatsın. Kim önermiş. Bunlar kaç kişi. Gelip söylesinler. Biz de o zaman tamam deriz. Ama çıkıp söylesinler kaç kişi önermiş" diye konuşmuştu.

İlgili haberler