Japonya: Abe'nin erken seçim zaferi

Telif hakkı Getty

Japonya'da bugün yapılan erken genel seçimler koalisyon partilerinin zaferiyle sonuçlandı.

Seçimler Başbakan Şinzo Abe'nin ekonomi politikaları için bir referandum olarak görülüyordu.

Kesin olmayan sonuçlara göre, koalisyon ortakları Meclis'te yeniden üçte iki çoğunluğu yakaladı.

Abe'nin liderliğindeki Liberal Demokratik Parti'nin 475 üyeli parlamentoda 290 sandalye kazandığı belirtiliyor.

Koalisyon ortağı Yeni Komeito partisinin de 35 milletvekilliği alacağı kaydediliyor.

Abe, ekonominin üst üste iki çeyrek daralmasının ardından ekonomik reform programına destek aramak için erken seçim kararı almıştı.

Japonya dünyanın üçüncü büyük ekonomisi.

2012'de Başbakanlık koltuğuna oturan Abe, çok yavaş büyüyen ekonomiyi canlandırmak adına aşırı gevşek para politikası ve harcama programıyla yeni istihdam ve yatırımlar yaratmayı vaadetmişti.

Ancak aradan geçen iki yıl içerisinde 'Abenomi' olarak da adlandırılan önlemler ekonomide istenen ivmeyi yaratamadığı gibi mali disiplini de hedeften şaşırttı ve Japonya'nın bütçe açığı yatırımcıları rahatsız eden seviyelere ulaştı. Ülkede bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 7,6 seviyesinde. Kamu borcunun milli gelire oranı ise yüzde 200'ün üzerine çıkmış durumda.

Abe'nin bütçeyi tekrar kontrol altına alma çabaları kapsamında KDV benzeri bir satış vergisini devreye sokması ise son iki çeyrekte ekonomik daralma ile sonuçlanınca erken seçim kararı da geldi.

Abe'nin daha fazla destek kaybetmeden seçime giderek koltuğunu sağlamlaştırmak istediği yorumları yapılıyor.

Abe erken seçim açıklamasını yaparken, ikinci satış vergisi artışını da ertelediğini duyurmuştu.

Hükümet Nisan ayında satış vergisini yüzde 5'ten yüzde 8'e çıkarmış, bu yıl içerisinde vergi oranının bir kez daha artırılacağını açıklamıştı.

Vergi artışı her ne kadar ertelense de Maliye Bakanı Taro Aso er ya da geç vergileri artırmak zorunda kalacaklarını ifade ederek "Mevcut gelirlerle yaşlanan nüfusun ihtiyaç duyduğu sosyal refah ödemelerini yapamayız" demişti.

İlgili haberler