14 Aralık operasyonunda dizi ekibinden 4 kişi serbest

Telif hakkı Reuters

14 Aralık operasyonu kapsamında gözaltına alınan 27 kişiden dördü serbest bırakıldı. Bırakılan Elif Yılmaz, Ebru Şenvardar ve Naci Çelik Berksoy ve Makbule Çam Elamdağ Samanyolu TV'de yayınlanan "Tek Türkiye" dizisinin ekibinden. Son olarak ise eski Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce ifade vermek üzere Emniyet'e gitti.

Operasyon kapsamında Van'da gözaltına alınan Makbule Çam Elamdağ sorgusunun ve ifadesinin alınmasının ardından İstanbul'a götürülmeden serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan diğer kişiler ise operasyonun merkezi olan İstanbul'a götürüldü. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne gelerek, şüphelilerin ifadelerini almaya başladı.

Serbest bırakılan Naci Çelik Berksoy savcılıktan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Naci Çelik Berksoy "İşleyişi anlattım, bizim nasıl çalıştığımızı anlattım. Bir yönetmen ne yapar, bir senarist ne yapar, onlar konusunda teknik bir bilgi verdim" dedi.

Berksoy sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir takım terör örgütü diye anlattıkları bir şeyi sordular. Ben bu konularda biraz yabancıyım, bilmiyorum dedim. Biz Hocaefendi'nin dikte ettirdiği bir şeyi Tek Türkiye'de kullanmışız. Tahşiye örgütü, terör örgütüyle ilgili böyle bir şey söylediler, ben de bilgim yok dedim."

Çağlayan Adliyesi çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Adliyenin C kapısının önü bariyerlerle çevrilirken, çok sayıda polis memuru adliye önünde. Ajans adliyeye giriş çıkışta aksaklık yaşanmadığını belirtirken, üç çevik kuvvet otobüsü ve bir TOMA da hazır bekliyor.

'Sahte delil ürettiler'

Geçen hafta Fuat Avni adlı Twitter hesabından yapılacağı duyurulan ve gündemi sarsan operasyon dün sabah başladı.

Savcılık 2009 yılında radikal İslamcı örgütlerle bağlantılı olduğu iddia edilen Tahşiyeciler isimli gruba yönelik "sahte delil üreten" emniyet mensupları ile medya mensuplarından oluşan 31 kişilik bir gözaltı listesi açıkladı.

Listede Zaman Gazetesi Genel Müdürü Ekrem Dumanlı, Samanyolu Grup Başkanı Hidayet Karaca ve eski Zaman yazarlarından Hüseyin Gülerce de bulunuyor. Bu kişilerden Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca halen gözaltında. Hüseyin Gülerce de Emniyet'te ifade veriyor.

Şüpheli sıfatı ile soruşturmada yer alan polisler arasında Ergenekon ve Şike operasyonlarını da yürütmesiyle tanınan eski İstanbul Organize Şube Müdürü Mutlu Ekizoğlu ve 17 Aralık Yolsuzluk Operasyonu sonrası istifa eden eski İstanbul Eski Terörle Mücadele Şube Müdürü Tufan Ergüder de var.

Gülerce: Gözaltılar şaşırtıcı

Dün akşam Beyaz TV'de bir programa katılan Hüseyin Gülerce ise 17 Aralık'taki yolsuzluk operasyonlarının ardından Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV'den ayrıldığını hatırlattı.

Hüseyin Gülerce, "17 Aralık'tan bu yana olup bitenlere bakıldığında benim farklı bir duruşumun olduğu görülüyor" dedi, dünkü opersyonu eleştirdi.

Gülerce sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hidayet Bey de Ekrem Bey de eski arkadaşlarım. Böyle olmasını arzu etmem. Operasyonun Samanyolu ayağındaki gözaltılar şaşırtıcı. Yapımcı, senarist gözaltında...Olayın kanaldaki dizilerle ne alakası var?"

İlgili haberler