Kuzey Kutbu'nu isteyenlere Danimarka da katıldı

Telif hakkı ALAMY

Rusya ve Kanada'dan sonra Danimarka da Kuzey Kutbu üzerinde hak iddia etti. Kopenhag yönetimi, kutup bölgesinin Danimarka'ya ait Grönland'a bağlı olduğunu iddia ettiği belgeleri sundu

Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, başvurunun ülkesi açısından "tarihi ve önemli bir dönüm noktası" olduğunu kaydetti.

Kuzey Kutbu'na komşu ülkeler, enerji kaynakları bakımından zengin bölge üzerindeki anlaşmazlığın bir BM heyetince çözüme kavuşturulmasını kabul etmişti.

Anlaşmazlığın odak noktası, Kuzey Kutbu'nu ikiye ayıran ve denizin altında uzanan 1.800 kilometrelik Lomonosov sırtları.

2008 yılında ABD'de yapılan bir coğrafi çalışmada, dünayadaki henüz keşfedilmemiş ve çıkarılabilecek kaynakların yüzde 22'sinin, Kuzey Kutup Dairesi'nin kuzeyinde yer aldığı; Kuzey Kutbu'ndaki derin sulardaysa pek fazla doğal gaz veya petrol bulunduğunun düşünülmediği kaydedilmişti.

Üç kutu belge ve veri

BM'de görevli Danimarka temsilciliğinden bir heyet, dün örgüte üç kutu belge ve veri sundu.

Birbiriyle yarışan hak taleplerini değerlendiren 21 üyeli BM heyeti, sunulan bilimsel verilerin geçerli olup olmadığına karar verecek. Hak talepleri çakışıyorsa, ilgili ülkeler pazarlığa oturacak.

Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, 2002'den bu yana toplanan verilerin, Grönland'ın açıklarında bulunan ve Danimarka'dan 20 kat büyüklükte olan 895 bin kilometrekarelik alan üzerindeki hak taleplerini desteklediğini söyledi.

Danimarka'daki Syddansk Üniversitesi'nden Jon Rahbek-Clemmensen ise ülkesinin, hem Kuzey Kutbu üzerindeki haklar konusunda bir kenara itilemeyeceğini göstermek, hem de konunun siyasi bakımdan önemini Grönland halkına göstermek amacıyla bu girişimde bulunduğunu belirtti.

Jon Rahbek-Clemmensen BBC'ye yaptığı açıklamada, "Grönland'da güçlenen bir bağımsızlık girişimi var. Danirmarka da, Grönland'ın çıkarlarını dikkate aldığını göstermek istiyor. Bu adımı atmakla, Kopenhag, Grönland'a 'Bakın, biz sizin yanınızdayız' mesajını verdi." dedi.

2007 yılında bir Rus denizaltısının Kuzey Kutbu'nun 4 bin 200 metre altına paslanmaz titanyumdan bayrak dikmesi, Kanada'nın tepkisini çekmişti.

İlgili haberler