Pakistan'da Taliban okul bastı: 135 ölü

Telif hakkı REUTERS

Pakistan'ın kuzeybatısındaki Peşaver kentinde Taliban militanları, ordunun yönettiği bir okulu bastı. Saldırıda çoğu çocuk 135 kişi öldü.

Pakistan Haber Ajansı APP, ölenlerin 89'unun çocuk olduğunu bildirdi ve yaralı sayısını 114 olarak açıkladı.

Yetkililer genelde ordu personelinin çocuklarının devam ettiği okuldaki en büyük öğrencilerin 16 yaşında olduğunu söyledi.

Polis, okulu basan altı militanın öldürüldüğünü ve operasyonun sona erdiğini duyurdu.

Baskın sırasında okulda yaklaşık 500 öğrenci bulunduğu öğrenildi.

Saldırının, Taliban'ın Pakistan'da şimdiye dek düzenlediği en ölümcül saldırı olduğu belirtildi.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Taliban: Operasyonlara yanıt

BBC'ye konuşan bir Taliban sözcüsü, baskının "Taliban'ı hedef alan ordu operasyonları nedeniyle yapıldığını, sadece 'büyük' öğrencileri vurduklarını" açıkladı.

Pakistan ordusunun Kuzey Veziristan ve çevresinde sürdürdüğü operasyonlarda yüzlerce Taliban militanının öldüğü tahmin ediliyor.

Taliban'ın saldırısı ise yerel saatle sabah 10.00 sularında askeri üniforma giyen altı silahlı militanın okula girişiyle başladı.

Saldırı öncesinde okulda görevli Mudassir Awan, "okulun duvarlarına tırmanan altı kişi gördüğünü" söyledi. Reuters Haber Ajansı'na konuşan Awan, "Duvardakilerin çocuklar olduğunu düşündüm, oyun oynadıklarını sandım" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ardından bu kişilerin üzerinde silahlar olduğunu fark ettik. Ateş etmeye başladıklarında, önce sınıflara koştuk. Onlar da sınıflara giriyor ve çocukları öldürüyorlardı."

'İlk yardım eğitimi sırasında saldırdılar'

Saldırıdan kurtulan bir erkek çocuğu, 10 kişilik arkadaş grubuyla saklanmaya çalıştıklarını ancak bir tek kendisinin başarabildiğini ifade etti.

Telif hakkı Reuters

Yerel Geo TV kanalına konuşan bir okul görevlisi ise okulun toplantı salonunda askeri ekibin çocuklara ilk yardım eğitimi verdiğini belirtti ve militanların bu salona girdiklerini aktardı.

Okulun etrafındakiler öğrenci ve öğretmenlerin çığlıklarını duyduklarını söyledi.

Güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında da çok sayıda patlama ve silah sesi duyulduğu, ardından okulun önündeki ambulansların yaralıları hastaneye taşımaya başladığı belirtildi.

Olay yerinde bir helikopterin dolandığı, kentteki ana caddelerin trafiğe kapatıldığı da kaydedildi.

'Ölü taklidi yaparak kurtuldu'

BBC'ye konuşan Shireen Khalid Wadud, arkadaşının 13 yaşındaki kızının saldırı sırasında okulda bulunduğunu ve ölü taklidi yaparak kurtulduğunu söyledi ve ekledi:

"Arkadaşımın kızı, sınıftan kurtulabilen tek kişi olmuş. Silahlı adamlar sınıftan çıkınca koşarak kaçmayı başarmış. Bacağından yaralanmış ama yarası ciddi değil. Şimdi hastanede. Ama çok korkmuş."

Lady Reading hastanesinden bir doktor, yaralı öğrencilerin çoğunun durumunun ciddi olduğunu, aralarında birkaçının başından yaralandığını aktardı.

Hastaneler kan bağışı çağrısında bulundu. Gönüllüler bağış için hastane önünde sıraya girdi.

Telif hakkı EPA

Yusufzay: Bizi asla yenemeyecekler

Geçen hafta Nobel Barış Ödülü'nü törenle alan Pakistanlı aktivist Malala Yusufzay da saldırı sonrası yazılı bir açıklama yaptı.

Malala Yusufzay açıklamasında, "Peşaver'de yapılan, mantıksız ve soğukkanlı terör eylemi nedeniyle çok üzgünüm. Her şey ortada. Okula giden masum çocukların böylesine bir korkunç bir olayla ne işi olabilir? Bu zalim ve korkakça eylemi kınıyorum. Bu korkunç olaya karşı takdire şayan bir çaba gösteren hükümetin ve Pakistan silahlı kuvvetlerinin yanında duruyorum. Dünyadaki milyonlarca kişiyle birlikte, kardeşlerimin yasını tutuyoruz. Ama bizi hiçbir zaman yenemeyecekler" ifadelerini kullandı.

Pakistanlı kızların okula gitmesi için mücadele veren Yusufzay, 9 Ekim 2012 tarihinde okuldan eve dönerken Taliban'ın düzenlediği silahlı saldırıda başından ve boynundan vurulmuştu.