Komedi filmini gösterime sokmayan Sony'ye tepki

Telif hakkı Reuters

Teknoloji firması Sony'nin yapımcılığını üstlendiği ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a suikasti konu alan komedi filmi "The Interview"un (Röportaj) ABD'deki gösterimi, ardı arkası kesilmeyen siber saldırılar ve tehditlerin ardından iptal edildi. Sony'nin kararı özellikle ABD'de tepki çekti.

ABD Temsilciler Meclisi'nin eski başkanı Newt Gindrich, Sony'nin kararı ile ABD'nin ilk siber savaş yenilgisini aldığını söyledi.

Hollywood'un bazı önemli isimleri de Sony'nin kararını "korkaklık" olarak değerlendirdi.

Komedyen David Williams, Twitter hesabından kararı şu sözlerle eleştirdi:

"Bugün Sony Pictures'ın, kendi halkını öldüren zalim bir diktatörün baskılarına boyun eğdiği, üzücü bir gün."

Bir diğer ünlü komedyen Ben Stiller da bu durumu "ifade özgürlüğüne bir tehdit" olarak yorumladı.

Amerikan Associated Press haber ajansına konuşan İngiltere Başbakanı David Cameron'ın sözcüsü de, "Cameron ile doğrudan bu konuda görüşmedim. Ama kendisi ifade özgürlüğüne özellikle çok önem veren birisidir. İfade özgürlüğü ilkesini hiç çekinmeden savunmalıyız. Başbakanın görüşleri tamamen bu yöndedir" diye konuştu.

'11 Eylül' tehdidi

"Röportaj" adlı filmde, iki gazetecinin (James Franco ve Seth Rogen) Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) taşeronu olarak, Kuzey Kore liderine suikast planlamalari anlatılıyor. Kuzey Kore hükümeti daha önce komedi filmini "terör eylemi" olarak nitelemişti.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Noel günü vizyona girmesi planlanan film Kuzey Kore'nin büyük tepkisini çekmiş ve geçen ay Sony'ye bilgisayar korsanlarınca siber saldırılar düzenlenmişti.

Bazı saldırılarda Sony çalışanlarının maaş bilgileri ele geçirilip internet üzerinden yayınlanırken, bir diğer saldırıda da henüz vizyona girmemiş beş filmin senaryosu bilgisayar korsanları tarafından internette paylaşılmıştı.

Ancak Salı günü "Röportaj" filmine tepki gösteren ve kendilerini "Barışın Savunucuları" olarak tanımlayan kimliği belirsiz bir grup bilgisayar korsanı, gönderdikleri e-maillerde filmi vizyona sokmayı planlayan sinema salonlarını açıkça tehdit etmişti.

Gönderilen mesajlarda, "11 Eylül 2001'de neler olduğunu hatırlayın. Size tavsiyemiz bu filmi vizyona sokan sinemalardan uzak durmanız" deniyordu.

Sony'den gelen son açıklamada ise "Filmin dağıtımını yaptığımız sinema salonlarının büyük kısmı filmi vizyona koymamayı tercih edince daha önceden 25 Aralık olarak planladığımız gala gününü erteleme kararı aldık. Ortaklarımızın kararına saygı duyuyoruz" ifadeleri yer aldı.

ABD: Tehditler Kuzey Kore'den

Kuzey Kore şu ana kadar yapılan siber saldırıları ve tehditleri üstlenmese de, eylemleri "doğru bulduğunu" açıklamıştı. Reuters haber ajansı ise Amerikan emniyet güçlerinin, saldırıların arkasında Kuzey Kore'nin bulunduğuna dair delillere ulaştığını bildirdi.

Reuters'a konuşan Amerikalı bir yetkili, "(ABD Başkanı) Obama, yapılan incelemelerin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşıp paylaşmamayı değerlendiriyor" dedi.

İlgili haberler