Dumanlı ve Karaca için tutuklama talebi

Telif hakkı Reuters

Zaman gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı'nın avukatı müvekkilinin "silahlı terör örgütüne üye olmakla" suçlandığını söyledi.

Hürriyet.com.tr'de yer alan habere göre Dumanlı'nın avukatı Gazi Tanır, adliye çıkışında yaptığı açıklamada "Suçlama TCK’nın 314/2 maddesinden. Yani silahlı terör örgütüne üye olmak. Bunun haricinde iftira ve hürriyeti tahdit suçlarından mahkemeye sevk edilmişti. Bu suçlarla ilgili ifade verdi kendisi" dedi. Tanır, Dumanlı'nın suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Doğan Haber Ajansı (DHA), Hidayet Karaca'nın "mahkemenin tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitirdiğini" öne sürerek, sorgu hakimine ifade vermeyi reddettiğini yazdı. Diğer şüphelilerin ifade alma işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

Müvekkilim tutuklanacak

Samanyolu Grup Başkanı Hidayet Karaca'nın avukatı Fikret Duran ise "Hiç kimsenin tereddütü olmasın, bugün buradan tutuklama çıkacak. Müvekkilim Hidayet Karaca tutuklanacak" dedi. Doğan Haber Ajansı'na göre Duran, "Bir kurgu yapılmış, hikaye yazılmış ve kumpas kurulmuş. Önce medya, istihbarat kaynaklarına dayandırılarak haberleştiriliyor, akabinde özel kurulmuş ekibin operasyonları geliyor" diye konuştu.

14 Aralık operasyonununda gözaltına alınanlardan 16 kişi Adliye sevk edildi, bu kişilerden 12'sinin tutuklanmaları istendi. Haklarında tutuklama istenenler arasında Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü da var.

Diğer dört kişi ise "adli kontrol" talebiyle İstanbul Çağlayan Adliyesi'ne sevk edildi.

Doğan Haber Ajansı (DHA) ifaesi alınanlardan Ekrem Dumanlı'nın "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" ile suçlandığını bildirdi.

Hakimin, üç avukatıyla salona girmek isteyen Dumanlı'nın yalnızca tek avukatla girişine izin verdiği ve bunun gerginliğe sebep olduğu belirtiliyor.

Adliyeye sevk öncesi sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Eyüp Devlet Hastanesi'e götürülen Dumanlı, hastane girişinde iki parmağını havaya kaldırarak "Yezidilere boyun eğmek yok. Demokrasiden dönüş yok. Özgürlükten dönüş yok" dedi.

Dumanlı çıkışta ise "Allah'a emanet olun. Vatan sağ olsun" diye konuştu.

'Diziden terör örgütü çıkarmak istiyorlar'

Hidayet Karaca ise hastane girişinde gazetecilere "Özgür basın susturulamaz" diye seslendi. Karaca, "Bir diziden terör örgütü çıkarmak istiyorlar" dedi.

Adliyeye sevk sürecini Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajlarla aktaran Karaca'nın avukatı Fikret Duran ise "Müvekkilimin söyleyeceği bir cümleden korkanlar hastaneye götürürken bile köşe kapmaca oynuyor, kameraların çekmesini istemiyor. Avukatsız sorgu yapmak istiyorlar" dedi.

Dün Şeb-i Arus Mevlana'yı anma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu aziz millet modern yezitlere karşı hep muhafaza edildi. İnşallah bu millet ve medeniyet, onu bozmaya ve bulandırmaya çalışan tüm hasımlarına karşı da hep uyanık olacak, hep Mevlana'nın izinden yürüyecektir" demişti.

Pazar günü yapılan operasyonla gözaltına alınanlara yöneltilen suçlama ' cebir ve baskı ile devletin egemenliğini ele geçirmeye çalışmak' olmuştu.

13 ilde düzenlenen operasyon kapsamında 30 kişi gözaltına alınmıştı. Son olarak Siirt Emniyet Müdürü Mutlu Ekizoğlu ile polis memuru Mustafa Altunbulak'ın da serbest bırakılmasıyla, gözaltındaki kişi sayısı 16'ya düşmüştü.

Hakkında gözaltı kararı çıkarılan Rusya'daki Bugün gazetesi yazarı Nuh Gönültaş da, Türkiye döndü. Gönültaş savcılara ifade vereceğini söyledi.

İlgili haberler