ARŞİV ODASI: İbrahim Tatlıses'le 1983'te müzik ve sinema üzerine

Arşiv Odası programımızda bu hafta, bir inşaatta şarkı söylerken keşfedilen ve Türkiye'nin en çok albüm satan sanatçısı haline gelen 'İmparator' lakaplı İbrahim Tatlıses'le 1983'te yapılmış bir söyleşiyi yayımlıyoruz.

Tatlıses, Londra'daki ilk konseri öncesinde, kuliste BBC Türkçe'den Tayfun Ertan'ın sorularını yanıtlamıştı.

Talıses söyleşide, müzik ve sinema konusunda planlarını, yapmak istediklerini anlatıyor.

Röportajda Tatlıses, senaryosu üzerine çalıştığı yeni filminde, "henüz kimse tarafından tanınmadığı için" başrolü vermek istediği ismi de ilk kez açıklıyor. Bu isim, sonrasında İbrahim Tatlıses'in hayatında önemli bir yer ediniyor...

ARŞİV ODASI

Yapımcılığını Cenk Erdil ve Aylin Yazan'ın ortaklaşa üstlendiği Arşiv Odası BBC Türkçe Servisi'nin 75. kuruluş yıldönümü olan 20 Kasım'da başladı.

2011 yılında radyo yayınlarına son veren BBC Türkçe, bu programda siyasetçilerin, gazetecilerin, sanatçıların, akademisyenlerin; bazıları hayatını kaybetmiş, bazıları geçen yıllarla unutulan, bazıları ise daha da ünlenen isimlerin seslerini, arşivin raflarından çıkarıyor ve dijital platformda yeniden yayımlıyor.

O yılları hatırlayanların hafızaları tazelenecek, kimi dinleyiciler ise bu sesleri belki de ilk kez Arşiv Odası aracılığıyla duyuyor.

Aylin Yazan'ın sunduğu programda, Londra'da ilk konserini veren İbrahim Tatlıses'ten Olacak O Kadar'ın ilk günlerini anlatan Levent Kırca'ya, kaset çıkarmakta güçlük çektiğini söyleyen Ajda Pekkan'dan, tedavi görmek için Londra'ya gelen Barış Manço'ya, Altan Erbulak'ın bilinmeyen bilgisayar tutkusundan Sevgi Soysal'ın BBC Türkçe için kaleme aldığı yazılara kadar birçok farklı ses ve yayına yer verilecek.

Türk siyasî yaşamında yer etmiş isimler ve gazeteciler de Arşiv Odası’nda olacak. İsmet İnönü'den Celal Bayar'a, Turgut Özal'dan, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan'a, darbeler döneminde yasaklanmış sanatçılardan Ruhi Su, Orhan Gencebay, Cem Karaca ve Rahmi Saltuk'a, iş adamları Vehbi Koç ve Sakıp Sabancı'ya kadar uzun yıllar içinde BBC Türkçe Radyosu'na konuk olan isimler, her hafta Arşiv Odası ile yeniden BBC Türkçe takipçileriyle buluşacak.