'Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı talebi'

Fethullah Gülen Telif hakkı AP

Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen hakkında yakalama talebinde bulunulduğu öne sürüldü.

Anadolu Ajansı (AA) haberi, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 18 Aralık 2014 tarihinde Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep ettiği öğrenildi" diye duyurdu.

Reuters haber ajansı da, bir hükümet yetkilisine dayandırdığı haberinde 'savcılığın Gülen hakkında yakalama kararı çıkarılması talebinde bulunduğunu, fakat henüz bir mahkeme kararının bulunmadığını' belirtti.

Al Jazeera Türk muhabiri Selahattin Günday, yakalama talebinin detaylarına ulaştıklarını yazdı.

Buna göre İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ne "Fethullah Gülen hakkında yakalama talebi" ile başvuran savcı Hasan Yılmaz'ın dilekçesinde "Tahşiyeciler grubuna yönelik kumpas iddiaları" yer aldı.

Al Jazeera Türk'ün aktardığına göre, talep dilekçesinde Gülen'e ilişkin olarak "suç örgütü lideri" ifadesi kullanıldı.

Savcının yakalama kararı çıkması halinde Adalet Bakanlığı'na kırmızı bülten çıkarılmasını da talep ettiğini belirten Al Jazeera Türk, mahkemenin bu konuda henüz bir karar vermediğini yazdı.

Davutoğlu: Yargı gereğini yapacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, daha önce 14 Aralık operasyonuna değindiği bir konuşmada, "Fethullah Gülen'le ilgili de soruşturma neyi gerektiriyorsa mutlaka yargı onun gereğini yapacak. Bizim, buradan şu veya bu yorumda bulunmamız doğru değil ancak yargı süreci içinde bir talep söz konusu olursa kırmızı bülten ve diğerleri, herhangi bir suç söz konusu olduğunda hangi işlem yapılıyor ise hiçbir ayrım gözetmeden eşit durumdaki bir vatandaşa ne uygulama yapılırsa o yapılır. Bu konuda da kararlılığımız kesindir" demişti.

Bugün ayrıca 14 Aralık operasyonunda gözaltına alınan Zaman gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı çıkarıldığı mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Yedi kişi daha serbest kalırken, gözaltına alınıp ifadesi tamamlanan 12 kişiden 4'ünün ise tutuklu yargılanmasına karar verildi.

Tutuklu yargılanacak kişiler arasında Samanyolu Yayın grubu başkanı Hidayet Karaca ile eski emniyet müdürü Tayfun Ergüder de bulunuyor.

Haber tartışması

Bugün gelen ilk haberlerde TRT ile sabah.com.tr, Gülen'in "terör örgütü liderliği" suçlamasıyla yakalama kararının çıktığını bildirmişti. Ancak TRT daha sonra haberi sayfasından çıkardı.

Hürriyet gazetesi, TRT kaynaklarının Fethullah Gülen haberinin kaldırılışı için "Editörlerimiz bilgiyi A Haber ve Sabah internet sitelerinden alıp yayınladı. Bilgiyi doğrulatamayınca yöneticilerin talimatıyla haber sitemizden çıkarıldı." dediklerini aktardı.

Buna karşılık Sabah.com.tr sitesinde halen sürmanşetten görülen haberde, kaynak olarak TRT Haber gösteriliyor.

Haberde "14 Aralık operasyonu kararlarının ardından TRT Haber'den bomba bir iddia geldi. TRT Haber'e göre mahkeme kararları dışında Fethullah Gülen'e de yakalama kararı çıkarıldı" deniyor.