OPEC: Petrol fiyatındaki düşüş bizim hatamız değil

Telif hakkı AFP

Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği OPEC, petrol fiyatlarındaki hızlı düşüşten OPEC dışı üreticileri ve "spekülatörleri" sorumlu tuttu.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde toplanan OPEC üyesi ülkelerin bakanları, OPEC'in ham petrol üretimini azaltmayacağını da yineledi.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali el Naimi, "yanıltıcı bilgiler ve spekülasyonların" petrol fiyatında yaşanan %40'lık düşüşte etkisi olduğunu söyledi. El Naimi, "OPEC dışı ülkeler üretimi kısmak istiyorlarsa bunu yapabilirler" dedi.

OPEC Genel Sekreteri Abdullah Selim el Bedri de, petrol fiyatlarının 2015 sonlarından itibaren artışa geçmesini beklediklerini söyledi.

"Sebep siyasi değil"

Suudi Arabistan Petrol Bakanı El Naimi üretimi düşürmek istememelerinin siyasi nedenleri olduğu iddialarını da yalanladı.

Geçmişte yaşanan benzer durumlarda üretimi kısan Suudi Arabistan'ın bu kez bu adımı atmaması bazı "komplo teorilerine" neden olmuştu. OPEC'in, üretimi sabit tutarak ABD'de artan kaya petrolü üretimi karşısında pazardaki hakimiyetlerini korumak istediği, ve İran ile Rusya'nın petrol gelirlerini düşürmeyi amaçladığı iddia edilmişti.

OPEC Kasım ayındaki toplantısında günlük 30 milyon varil olan ham petrol üretimi hedefini sabit tutmaya ve müdahalede bulunmadan piyasanın kendi dengesini bulmasını beklemeye karar vermişti.

Brent türü ham petrolün varili küresel talebin azalması ve ABD'nin üretimin artası nedeniyle Haziran'dan bu yana neredeyse yarı yarıya düştü.

İlgili haberler