Fransa Başbakanı: Son üç saldırı bağlantılı değil

Telif hakkı AFP

Fransa Başbakanı Manuel Valls, son birkaç günde üç ayrı kentte meydana gelen ve 20'den fazla kişinin yaralandığı saldırılar arasında bağlantı olmadığını söyledi.

Başbakan Valls Europe 1 Radyosu'na yaptığı açıklamada, güvenlik birimlerinin münferit hareket eden saldırganlarla karşı karşıya olduğunu belirtti.

"Bu olayları hafife almıyoruz" diyen Valls, saldırılara verilecek en doğru tepkinin "huzur içinde yaşamak" olduğunu kaydetti, tedbiri elden bırakmamak gerektiğini vurguladı.

Valls, kaygılarını da anladığını belirterek, "ihtiyatlı olunması" çağrısında bulundu.

Son olarak dün akşam Nantes kentinde bir minibüs Noel pazarında alışveriş yapan halkın üzerine sürülmüş, 10 kişi yaralanmıştı.

Minibüsün şoförünün aracı Noel için kurulan pazarda sıcak şarap satan bir tezgahın üzerine sürdüğü, ardından da kendisini bıçakladığı bildirilmişti.

Pazar günü Dijon'da da bir sürücü tekbir getirerek aracını yayaların üzerine sürmüş ve bu saldırı sonucu da 13 kişi yaralanmıştı.

Cumartesi günü de yine üç polise bıçakla saldıran bir kişi ise vurularak öldürülmüştü.

'Paniğe kapılmayın'

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, son saldırı üzerine kabineyi olağanüstü toplantıya çağırdı.

Hollande halktan paniğe kapılmamalarını istedi.

BBC Paris muhabiri Hugh Schofield ise Fransız yetkililerin saldırıların birbiriyle bağlantılı olmadığı kanısında olmalarına karşın, ülkede birçok kişinin "Saldırılar birbirinden mi esinleniyor?" diye sorduğunu aktardı.

İlgili haberler