Obama 'Röportaj'ı gösterime sokma kararını tebrik etti

Telif hakkı AFP

Sony firması, yapımcılığını üstlendiği ve ABD ile Kuzey Kore arasında gerilime neden olan "The Interview" (Röportaj) filminin Noel günü (25 Aralık) ABD'deki bazı sinema salonlarında gösterileceğini duyurdu.

ABD Başkanı Barack Obama, Sony'nin bu kararını "memnuniyetle karşıladığını" belirtti.

Sony'ye yönelik geçen ay gerçekleştirilen siber saldırılar ve tehditlerin ardından firma, filmin gösterime girmesini ertelemişti.

Sony'nin kararı özellikle ABD'de tepki çekmişti.

Karara en çok tepki gösterenlerden biri de, "bu bir hata" diyen ABD Başkanı Obama olmuştu.

Ülkede 200'den fazla bağımsız sinema salonu ve sanat evi, filmi göstereceklerini duyurdu.

Bunun üzerine bilgisayar korsanları yeni tehditlerde bulundu.

Filmin ABD çapında 3 bin salonda gösterilmesi planlanmıştı.

"Biz ifade özgürlüğüne inanan bir ülkeyiz"

Filmin gösterime sokulmasına dair Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada "Biz, ifade özgürlüğüne ve bunun sanatsal dışavurum hakkına inanan bir ülkeyiz. Sony'nin bu kararı, filmi görüğ görmeme kararını izleyicilere bıkarıyor ve bunu memnuniyetle karşılıyoruz" denildi.

Filmde, iki gazetecinin (James Franco ve Seth Rogen) Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) taşeronu olarak, Kuzey Kore liderine suikast planlamaları anlatılıyor.

Kuzey Kore hükümeti daha önce komedi filmini "terör eylemi" olarak nitelemişti.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Noel günü vizyona girmesi planlanan film Kuzey Kore'nin büyük tepkisini çekmiş ve geçen ay Sony'ye bilgisayar korsanlarınca siber saldırılar düzenlenmişti.

Bazı saldırılarda Sony çalışanlarının maaş bilgileri ele geçirilip internet üzerinden yayınlanırken, bir diğer saldırıda da henüz vizyona girmemiş beş filmin senaryosu bilgisayar korsanları tarafından internette paylaşılmıştı.

Filme tepki gösteren ve kendilerini "Barışın Savunucuları" olarak tanımlayan kimliği belirsiz bir grup bilgisayar korsanı, gönderdikleri e-maillerde filmi vizyona sokmayı planlayan sinema salonlarını açıkça tehdit etmişti.

Gönderilen mesajlarda, "11 Eylül 2001'de neler olduğunu hatırlayın. Size tavsiyemiz bu filmi vizyona sokan sinemalardan uzak durmanız" deniyordu.

Kuzey Kore şu ana kadar yapılan siber saldırıları ve tehditleri üstlenmemişti.

İlgili haberler