Akdoğan: Kandil'in açıklamaları tahrik edici

Telif hakkı v

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, çözüm süreci ile ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada Kandil'den gelen açıklamaların 'tahrik edici' olduğunu söyledi.

Akdoğan konuyla ilgili ilk Twitter mesajında "Kandil'den yapılan gerçekdışı, zamansız, yersiz, tahrik edici açıklamalar sürece yarar sağlamaz" dedi.

"Anakronik (herhangi bir olay ya da varlığın içinde bulunduğu zaman dilimiyle uyumsuz olması) bir hal " diyerek açıklamalarını sürdüren Akdoğan "Ya geçmişte takılıp kalıyorlar, ya afaki bir geleceğe veya hayale savruluyorlar. Her sabah düne uyananlar bugünü yakalayamazlar, zamanı yaşayamazlar..." ifadelerine yer verdi.

Telif hakkı BBC World Service

Zana, Dicle ve Önder Kandil'e gitti

Bu arada süreç kapsamında İmralı-Ankara-Kandil hattında görüşmeler yapan HDP heyetinde yer alan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ve DTK Eş Genel Başkanı Hatip Dicle Kandil'e gitti.

Heyetin, 'çözüm süreci' görüşmeleri kapsamında 17 Aralık'ta Abdullah Öcalan ile ve daha sonra süreçten sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yaptıkları görüşmeleri Kandil'de KCK yönetimine aktarmaları bekleniyor.

Önceki gün Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüşen HDP heyetinden İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, çözüm sürecinde sıkıntıların aşıldığını ve yeni bir aşamaya girildiğini söylemişti.

Önder, "Bu aşamadan sonra çözüm süreci kapsamında bunun ilgi alanına bununla bağlantılı olarak ele alınabilecek ne gerekiyorsa bu meselelerin suretle Sayın Öcalan'ın katkılarıyla ve onun başlattığı çizginin devamı olarak ağırlıklı olarak İmralı'da olmak üzere yeni bir sürece girdiğimizi söylemek istiyoruz. Üzerinde konuşacağımız şeyler ve izleyeceğimiz yöntem hakkında mutabakat oluşturduk" demişti.

İlgili haberler