ARŞİV ODASI: 1983-84 Yılbaşı Özel

Arşiv Odası programımızda bu hafta 1983'ten 1984'e giriyoruz.

12 Eylül darbesinin ardından Türkiye'de 6 Kasım seçimleriyle birlikte siyasî hayat yeniden başladı.

Turgut Özal liderliğinde kurulan Anavatan Partisi, oyların yüzde 45'ini alarak iktidara geldi.

Özal da yılın son günlerinde güvenoyu alarak başbakan oldu.

Bu programda BBC Türkçe'den Tayfun Ertan ve Nilüfer Kuyaş, Türkiye'nin yeni başbakanı Turgut Özal ve sanatçılar Zeki Müren, Sezen Aksu ve Erol Evgin'le 1983 yılını ve yeni yıldan beklentilerini konuşuyor.

ARŞİV ODASI

Yapımcılığını Cenk Erdil ve Aylin Yazan'ın ortaklaşa üstlendiği Arşiv Odası BBC Türkçe Servisi'nin 75. kuruluş yıldönümü olan 20 Kasım'da başladı.

2011 yılında radyo yayınlarına son veren BBC Türkçe, bu programda siyasetçilerin, gazetecilerin, sanatçıların, akademisyenlerin; bazıları hayatını kaybetmiş, bazıları geçen yıllarla unutulan, bazıları ise daha da ünlenen isimlerin seslerini, arşivin raflarından çıkarıyor ve dijital platformda yeniden yayımlıyor.

O yılları hatırlayanların hafızaları tazelenecek, kimi dinleyiciler ise bu sesleri belki de ilk kez Arşiv Odası aracılığıyla duyuyor.

Aylin Yazan'ın sunduğu programda, Londra'da ilk konserini veren İbrahim Tatlıses'ten Olacak O Kadar'ın ilk günlerini anlatan Levent Kırca'ya, kaset çıkarmakta güçlük çektiğini söyleyen Ajda Pekkan'dan, tedavi görmek için Londra'ya gelen Barış Manço'ya, Altan Erbulak'ın bilinmeyen bilgisayar tutkusundan Sevgi Soysal'ın BBC Türkçe için kaleme aldığı yazılara kadar birçok farklı ses ve yayına yer verilecek.

Türk siyasî yaşamında yer etmiş isimler ve gazeteciler de Arşiv Odası’nda olacak. İsmet İnönü'den Celal Bayar'a, Turgut Özal'dan, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan'a, darbeler döneminde yasaklanmış sanatçılardan Ruhi Su, Orhan Gencebay, Cem Karaca ve Rahmi Saltuk'a, iş adamları Vehbi Koç ve Sakıp Sabancı'ya kadar uzun yıllar içinde BBC Türkçe Radyosu'na konuk olan isimler, her hafta Arşiv Odası ile yeniden BBC Türkçe takipçileriyle buluşacak.