Araba kullanan Suudi kadınlar 'terör mahkemesinde'

Telif hakkı AP

Suudi muhalifler, Suudi Arabistan'da araba sürme yasağını delen iki kadının 'terör suçları mahkemesinde yargılanacağını' belirtti.

Suudi 25 yaşındaki Luceyn el Hadlul ve 33 yaşındaki Maysa el Amudi bir aya yakın bir süredir gözaltında tutuluyordu.

Muhaliflerin aktardığına göre Suudi kadınlar, araba kullandıkları için değil, sosyal medyada yaptıkları yorumlar nedeniyle terör suçları mahkemesine sevk edildi.

Suudi Arabistan'da kadınların araba kullanmasını yasaklayan herhangi yazılı bir yasa bulunmuyor, fakat bu konuyla ilgili bir fetva var. Araba kullanan kadınlar cezalandırılma ve polis tarafından gözaltına alınma riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Suudi Arabistan, dünyada kadınlara araba sürmeyi yasaklayan tek ülke.

Suudi kadınlar kısıtlamaların kaldırılması talebiyle sosyal medya dâhil birçok platformda bir dizi kampanya başlattı.

Sınırda gözaltı

AFP haber ajansı, El Hadlul'un 1 Aralık'ta komşu Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Suudi Arabistan'a araba kullanarak girmeye çalışırken gözaltına alındığını duyurdu.

AFP, BAE merkezli bir Suudi gazeteci olanı El Amudi'nin de El Hadlul'a destek olmak için sınıra geldiği sırada gözaltına alındığını bildirdi.

Her iki Suudi kadının da Twitter'da çok sayıda takipçisi var. El Hadlul, Twitter hesabından Suudi Arabistan sınırında ülkeye girebilmek için tüm gün beklediği mesajını paylaşmıştı.

Ülkenin doğusundaki El Ehle mahkemesi Perşembe günkü kararında kadınların Riyad'da terör suçları için kurulan özel mahkemede yargılanmaları kararı verdi.

Muhalifler, kadınların avukatlarının mahkemeye sevk kararını temyize götürme hazırlığı yaptıklarını aktardı.

İlgili haberler