Libya'nın en büyük petrol limanına roket saldırısı

Telif hakkı Reuters

Libya'da, İslamcı militanlar ülkenin en büyük petrol ihraç limanına sürat teknelerinden roket saldırısı düzenlendi. Ülkede dünden bu yana önemli petrol tesislerine düzenlenen saldırılarda 20'den fazla askerin öldüğü bildiriliyor.

Fransız Haber Ajansı (AFP)'ye göre Libyalı yetkililer, Libya Şafak Hareketi mensuplarının gece El Sidra Limanı'na yaklaşarak roket attıklarını, bir petrol tankının saldırıda alev aldığını söyledi.

Grubun amacının Libya'nın en büyük petrol ihraç limanını ele geçirmek olduğu söylenirken, Şafak Hareketi saldırının sorumluluğunu üstlenmedi.

Libya'da bölgenin yönetiminden sorumlu yetkililerden Ali El Hessi, "Sürat teknelerinden Ras Lanuf ve El Sidra terminallerine birçok roket atıldı ve bunlardan biri El Sidre Limanı'nın güneyindeki tanklardan birine isabet etti. Limanda yangın çıktı" dedi.

Yetkililer Libya askerlerinin botlardan üçünü vurduğunu, çatışmaların sonunda da militanların geri çekildiğini söyledi.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı da saldırı sırasında tesisin çalışmadığını, limanın çatışmalar nedeni ile haftalar öncesinden kapatıldığını bildirdi.

El Sidre Limanı'nın batısındaki Sirte şehrinde de bir petrol rafinerisine roket saldırısı düzenlendi. Saldırıda en az 19 askerin öldüğü söyleniyor.

Şafak Hareketi Ağustos ayında Libya'nın başkenti Trablus'u ele geçirmişti. Libya'da o dönemden bu yana iki ayrı yönetim ve parlamento var. Biri Libya Şafak hareketinin de bağlı olduğu Trablus merkezli olan hükümet. Diğeri ise Tobruk kentini merkez alan ve uluslararası alanda da tanınan hükümet.

Bu iki saldırıda ölen askerlerin ise Tobruk merkezli yönetime bağlı oldukları bildirildi.

Petrol fiyatları etkilendi

AFP'ye göre, 13 Aralık'tan bu yana devam eden çatışmalar nedeni ile Libya'da günlük petrol üretimi 800 bin varilden yaklaşık 350 bin varile düştü.

Son çatışmalar petrol fiyatlarını da etkiledi. Cuma itibarı ile Asya'da petrol fiyatları yükseldi.

İlgili haberler