Erdoğan'a hakaretten tutuklanan öğrenci serbest

Telif hakkı AFP

Konya'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan 16 yaşındaki liseli genç, yapılan itiraz sonucu tahliye edildi. Lise öğrencisi M.E.A tutuksuz yargılanacak.

Cezaevi çıkışında kameraların karşısına geçen M.E.A, konuşmasında, Cumhuriyet Halk Partisi ve CHP Gençlik Kolları'na teşekkür etti.

"Faşişt, gerici baskılara boyun eğmeyeceğiz" diyen M.E.A, "Bizler terörist değiliz. Bizler Mustafa Kemal'in askerleriyiz dedik. Bu yüzden bir gözdağı verildi bize" ifadelerini kullandı.

M.E.A'nın annesi de "Çocuklarımın yerleri cezaevi değil. Okul sıralarında oturmaları gerekir. Çocuğumdan utanmıyorum, onunla gurur duyuyorum" diye konuştu.

Liseli gencin serbest kalmasını değerlendiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da, "16 yaşındaki bir çocuğun bir dakika bile hapiste kalması doğru bir olay değil. Hatanın gecikmiş olarak düzeltilmesi güzel bir şey" dedi.

CHP Gençlik Kolları'nın Konya'da düzenlediği Kubilay'ı anma töreninde basın açıklaması yapan M.E.A. önceki gün tutuklanmıştı.

Telif hakkı BBC World Service

M.E.A.'nın açıklaması Konya İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi polislerince kamerayla kaydedilmişti.

Kaydı inceleyen Cumhuriyet Başsavcılığı, M.E.A. hakkında "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan soruşturma başlatmıştı.

Önce M.E.A hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı. Ev adresinde bulunmayan lise öğrencisi okulunda gözaltına alınmıştı.

M.E.A. daha sonra tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmiş, ardından da kaçma şüphesi nedeniyle tutuklanmıştı.

Liseli gencin tahliye edilmesi öncesi Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın "Yargıya müdahale edemem ama çocukların tutuksuz yargılanması esastır" dediği yönünde bir takım haberler yer almıştı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise M.E.A.'nın tutuklanması ile ilgili olarak dün yaptığı ilk açıklamada "Kim olursa olsun, cumhurbaşkanının makamına saygı göstermesi gerekir. Bu konu, hukuki bir konu" demişti.

İlgili haberler