'Şam rejiminin hava saldırılarında 37 sivil öldü'

Telif hakkı AFP

Suriyeli muhalifler, Şam rejiminin IŞİD'in kontrolündeki bölgelere düzenledikleri hava saldırılarında en az 37 sivilin öldüğünü duyurdu. Muhaliflerin oluşturduğu Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, hayatını kaybedenlerin yedisinin çocuk, ikisinin de kadın olduğunu bildirdi.

Gözlemevi'ne göre, Suriye ordusuna ait helikopterler ve savaş uçakları dün gece yarısı ve bugün Halep kentinin El Bab ve Kbasin bölgelerini bombaladı.

Kbasin bölgesinde yaşayan Yusuf el Saadi, Skype aracılığıyla Reuters'a yaptığı açıklamada, "İnsanların zar zor geçindiği bir yer, pazarda silahlı gruplar değil yalnızca yoksul halk vardı. Esad neden bizi öldürüyor? Allah onun cezasını versin" dedi.

Saldırılarda varil bombası da kullanıldığı iddia edildi.

Varil bombası, helikopterden aşağı atılan içi patlayıcı ve şarapnel dolu büyük metal bir silindire verilen ad.

BBC'nin savunma muhabiri Jonathan Beale, bombaların genellikle hedefine ulaşması için düşük irtifadan atıldığını söylüyor.

Fakat Suriye hükümetine bağlı helikopterlerin, silahlı muhalifler yerden havaya atılan füzelere sahip olduğu için varil bombalarını yüksek irtifadan bıraktığı öne sürülüyor.

Basit bir sisteme sahip olan bu tür patlayıcıların yıkıcı etkisi de büyük oluyor.

BBC muhabiri, varil bombalarının hükümetin cephaneliklerinin yalnızca bir bölümünü oluşturduğunu ve kullanımlarının savaş suçu sayılabileceğini belirtiyor.

Koalisyondan hava saldırıları

Düşürülen Ürdün uçağına rağmen ABD öncülüğündeki koalisyon birliklerinin IŞİD'e yönelik hava saldırıları da devam ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), koalisyonun bugün IŞİD'e karşı 31 hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Telif hakkı AP

Pentagon, 13 saldırının hedefinde Kobani'deki IŞİD mevzileri olduğunu belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, koalisyonun dün de Kobani'deki IŞİD mevzilerini vurduğunu ve Irak sınırı yakınlarındaki Ebu Kemal şehrini bombaladığını bildirdi.

Gözlemevi'ne göre, bugün Suriye'nin kuzeydoğu vilayeti Haseki'de ve Eylül ayından bu yana çatışmaların devam ettiği Kürt kenti Kobani'de IŞİD'in en az 44 militanı öldürüldü.

'Kobani belediye binası YPG'ye geçti'

Öte yandan, BBC Türkçe'ye konuşan Kobani Kantonu Savunma Bakanı İsmet Şeyh Hesen, IŞİD'le savaşan Kürt Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG) belediye binasını ele geçirdiğini açıkladı. Bakan Hesen, kentte çatışmaların sürdüğünü söyledi.

Telif hakkı AP

Kobani'deki Peşmerge güçlerinin Komutanı Amit Reşit Zebari de Kürt güçlerinin ağır silahlarla doğu cephesindeki Mıştenur Tepesi'ni vurduklarını ve tepeye çok yaklaştıklarını söyledi.

Çatışmaların daha çok doğu ve güney cephesinde yaşandığını kaydeden Zebari, "Mıştenur Tepesi çok önemli. Bu tepeyi alırsak Kobani'nin tamamı hâkimiyetimizde olacaktır" dedi.

IŞİD Kobani'ye, stratejik öneme sahip tepeyi ele geçirdikten sonra girebilmişti.

İlgili haberler