Davutoğlu'ndan Cizre açıklaması: Provokasyonla karşı karşıyayız

Telif hakkı DHA

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi (YDG-H) ve Hür Dava Partisi (Hüda-Par) üyeleri arasında çıkan silahlı çatışmalarla ilgili açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Provokasyonla karşı karşıyayız" dedi.

Cizre'nin Nur Mahallesi'nde Cumartesi sabaha karşı TSİ 03.00 sıralarında iki grup arasındaki tartışmanın uzun namlulu silahların ve pompalı tüfeklerin kullanıldığı çatışmaya dönüşmesiyle çıkan olaylarda üç kişi hayatını kaybetti.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) aktardığına göre Davutoğlu, olayla ilgili açıklamasında, "Provokatörler, hem yakalanmış, bazıları da bu süreç içinde kontrol altına alınmışlardır. Bunlar da bir provokasyonla karşı karşıya olduğumuzu açık şekilde göstermektedir" dedi.

Konya'da konuşan Davutoğlu, "Türkiye'deki huzurdan rahatsız olanlar var. Olayı hem provoke edenler var hem de kaos var görüntüsüyle olayı abartanlar var, bu da gözümüzden kaçmadı" diye devam etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, Cizre'de yaşananlarla ilgili Twitter'da paylaştığı mesajda, "PKK-Hizbullah çatışıyor, Güneydoğu'da kan gövdeyi götürüyor ancak Davutoğlu'nun gündemi Şişli Belediyesi… Bölge ülke mi yönetilir?" dedi.

Cizre'de iki grup arasındaki tartışmanın sokak çatışmasına dönüşmesiyle oğlu Hüda-Par yöneticilerinden olan 65 yaşındaki Abdullah Deniz ve YDG-H'li gruptan 19 yaşındaki Yasin Özer ile, daha sonra çatışmaların arasında evine gitmek isteyen 15 yaşındaki Barış Dalmış hayatını kaybetti.

Hüda Par ve YDG-H, 6-8 Ekim Kobani protestoları sırasında da birçok ilde karşı karşıya gelmiş çıkan olaylarda 49 kişi ölmüştü.

Silopi'de çatışma

Hüda-Par Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz olayla ilgili açıklamasında, "Nur Mahallesi'nde hendekler kazıldıktan sonra bu mahallede bulunan Hür Dava Partisi üyelerinin evlerine yönelik PKK-YDGH'liler tarafından uzun namlulu silahlarla başlatılan saldırılarda evler saatlerce ateş altında tutulmuştur" ifadelerini kullandı.

Telif hakkı DHA

Demokratik Toplum Kongresi Genel Başkanı Hatip Dicle de Cizre'deki olayların 'çözüm sürecine yönelik gelişmeleri içine sindiremeyen ve toplumu uçlaştıraştırarak çıkar sağlayan derin güçlerin bir provokasyonu olduğunu' söyledi.

Diğer yandan DHA, Şırnak'ın Silopi ilçesi'nde de YDG-H üyelerinin dün polisle çatıştığını bildirildi.

Ajansın aktardığına göre, Cizre'deki olayları protesto eden yaklaşık 200 YDG-H üyesi Silopi'de yolu kapatmak istedi.

Polisin gruba müdahalesiyle çıkan olaylarda, bir kişinin silahla karnından vurularak bir kişinin de elektrik akımına kapılarak yaralandı.

İlgili haberler