Otopsi raporu: Polis silahsız siyah genci arkadan vurdu

Telif hakkı b

ABD'nin Los Angeles kentinde, Ağustos ayında polis tarafından öldürülen silahsız siyah gencin arkadan ve yakın mesafeden vurulduğu belirlendi.

25 yaşındaki Ezell Ford'un otopsisinde vücüdunda, biri sağ yanında, biri sağ kolunda biri de sırtında üç kurşun yarası tespit edildi. Sırttaki yarada, namlu izi de bulundu.

Polis yetkilileri, Ford'un polis memurunun silahını almaya çalışırken vurulduğunu söylüyor.

Otopsi raporu, bazı siyahların polis tarafından öldürülmesinin ülke çapında protesto edildiği bir dönemde açıklandı.

'Akli dengesi bozuktu, polis biliyordu'

New York'ta Eric Garner, Missouri Ferguson'da da Michael Brown adlı siyahların, daha sonradan yargılanmalarına gerek görülmeyen polis memurlarınca öldürülmeleri büyük protestolara neden olmuştu.

Telif hakkı n

Los Angeles Emniyet Müdürü Charlie Beck otopsi raporunun polis memurunun ifadesiyle örtüştüğünü söyledi. Bununla birlikte yeni tanıklara ihtiyaç duyduklarını belirten Beck, "O Ağustos gecesinde neler olduğunu ortaya çıkaracağız. Ancak bunun için kamuoyunun yardımına ihtiyacımız var" dedi.

Beck'e göre polis memurları, ifadelerinde Ford'un şüpheli davranışlarda bulunan Ford'un bir polis memurunu yere düşürdüğünü söyledi.

75 milyon dolarlık dava

Ford, yerde yatan polisin silahını almaya çalışırken diğer memurun iki el ateş ettiği, daha sonra da yerdeki memurun yedek silahını çıkararak arkasından bir el ateş ettiği belirtildi.

Ailesi, polisin Ford'un akli dengesinin bozuk olduğunu bildiğini öne sürerek 75 milyon dolarlık tazminat dava açmıştı.

İlgili haberler