Yanan feribotta ölenlerin sayısı sekize yükseldi

Telif hakkı AFP

Dün sabaha karşı Yunanistan'ın Patra kentinden İtalya'nın Ancona kentine giderken yanan 478 kişilik feribotta kalan yolcular tahliye edildi. Denizden üç kişinin daha cesetlerinin çıkarılmasıyla yangında ölenlerin sayısı sekize çıktı.

"Norman Atlantic" adlı feribotta 422 yolcu ve 56 mürettebat vardı.

Son olarak Kaptan Argilio Giacomazzi, "imdat sinyali" verdikten 36 saat sonra bugün feribotu terk edip kontrolü İtalyan donanması yetkililerine teslim etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu feribottan 13 Türk vatandaşının kurtarıldığını, ölenlerin arasında Türk vatandaşı bulunmadığını açıkladı.

Civardaki gemilerin, C-130 tipi bir arama uçağının ve helikopterlerin de kullanıldığı arama-kurtarma operasyonu ise kötü hava şartları nedeniyle zorlukla yürütüldü.

'Çok sayıda kişi denize düştü'

Feribottan kurtarılarak İtalya'nın Bari kentine getirilen bir Türk yolcu, burada İtalyan gazetecilere konuştu. Türk yolcu, "Dört kişinin öldüğünü gördüm. Eminim, gözümün önümdelerdi. İkisinin kadın, ikisinin erkek olduğunu sanıyorum, karanlıkta çok iyi göremedim. Çok sayıda kişi de ne yazık ki denize düştü" dedi.

Telif hakkı BBC World Service
Telif hakkı MARINA MILITARE

Yolcu, yangın anında "Fire, fire!" (Yangın, yangın!) diye bağırıldığını duyduk. Beş dakika içinde de tüm gemiyi alevler sardı. Karanlıktı ve çok duman vardı. Yapacak pek bir şey yoktu. Birçok kişi bayıldı" ifadeleriyle anlattı.

'Yanıyoruz ve batıyoruz'

Yunan televizyon kanallarının bağlantı yaptığı yolcular feribotta dramatik anların yaşandığını anlattı.

Telif hakkı AP

Bir yolcu, "Yanıyoruz ve batıyoruz, ve kimse bizi kurtaramıyor. Bize yardım edin, yalnız bırakmayın" diye yardım istedi.

Bir başka yolcu da yaşadıklarını "Filikaları indirmeye çalıştılar ama hepimiz binemedik. Koordinasyon yok. Ortalık karanlık ve geminin alt kısmı yanıyor… Kutulardan can yeleklerini çıkardık, kendimizi kurtarmaya çalışıyoruz" diye anlattı.

'Filikalar yetersiz kaldı' iddiası

Telif hakkı AFP

İtalya bandıralı feribotta dün yerel saatle 04.30 civarında yangın çıkmıştı. Feribot bu sırada Yunanistan'ın Korfu Adası'nın 44 deniz mili açığındaydı.

İtalyan medyasına yansıyan haberlere göre yangın 200 kadar aracın bulunduğu feribotun garaj kısmında çıktı. Feribotun kurtarma filikalarının yetersiz kaldığı iddia ediliyor.