Tartışmalı film 'Röportaj' internette rekor kırdı

Telif hakkı Getty

Konusu yüzünden Kuzey Kore'nin tepkisini çeken ve yapımcı şirket Sony'nin siber saldırılara maruz kalmasına yol açan tartışmalı komedi filmi "The Interview" (Röportaj), Sony'nin internetten en çok indirilen filmi oldu.

24 Aralık'ta internet üzerinden gösterime giren film, ilk üç gününde iki milyondan fazla kez indirildi ve şirkete yaklaşık 15 milyon dolarlık gelir sağladı. Film Sony'e 42 milyon dolara mâl olmuştu.

Röportaj kısmen gösterime girmiş, ABD'de bazı sinemaların yanı sıra internet üzerinde de gösterime sokulmuştu.

ABD ve Kanada'da oturanlar filmi YouTube ve Play'in yanı sıra Microsoft'un Xbox video platformundan izleyebiliyor.

Filmin 48 saatlik kiralanma fiyatı 5,99 dolar, satış fiyatı ise 14,99 dolar olarak belirlenmişti.

James Franco ve Seth Rogen'ın başrollerini paylaştığı komedi film, Kuzey Kore lideri Kim Jongh-un'a suikast düzenlemeye çalışan iki ABD Merkezi Heber Alma Teşkilatı (CIA) ajanının hikayesini anlatıyor.

Kuzey Kore'den yapılan açıklamalarda filmin 'Yüce Lider'e karşı büyük bir saygısızlık' olduğu belirtilmişti.

Gösterimi ertelenmişti

Sony'ye yönelik geçen ay gerçekleştirilen siber saldırılar ve tehditlerin ardından firma, filmin gösterime girmesini ertelendi.

Şirketin bu kararı özellikle ABD'de tepki çekmişti.

ABD Başkanı Barack Obama, Sony'nin bu kararını 'hata' olarak niteledi ve "Amerikalılar, terör saldırısı ihtimali nedeniyle davranışlarını değiştiremezler. Biz bu değiliz, Amerika bu değil" demişti.

Beyaz Saray ve ABD Federal Soruştuma Bürosu FBI siber saldırıları düzenleyenin Kuzey Kore olduğunu söylese de Kuzey Kore iddiaları reddededip olayla ilgi ortak soruşturma açmayı teklif etmişti.

Kendisini "Barışın Savunucuları" olarak adlandıran bir grup, siber saldırılarla Sony bilgisayarlarından daha vizyona girmemiş film senaryoları dahil birçok gizli belgeyi çalıp internete sızdırmıştı.

İlgili haberler