Yanan feribotta 250 yolcu kurtarılmayı bekliyor

Telif hakkı AP

Yunanistan-İtalya'ya seferi sırasında alevler içinde kalan arabalı feribottaki 250'den fazla kişi kurtarılmayı bekliyor.

Gemidedeki 478 kişiden 221'i tahliye edilmişti.

Dev dalgalar, fırtına nedeniyle kurtarma çalışmaları güçlükle ilerliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yangınla ilgili "Pire Başkonsolosluğumuzdan aldığımız bilgiye göre 54 Türk yolcusu olduğu ifade ediliyor." dedi.

Telif hakkı AP

İtalya bandıralı Norman Atlantic feribotu, önceki sabaha karşı Yunanistan'ın Patras limanından İtalya'nın Ancona kentine doğru yola çıktı.

İtalya saatiyle 04.30 civarında, Korfu adasının 44 deniz mili açıklarında feribotta yangın çıkması üzerinde kaptan tahliye emri verdi.

Telif hakkı AP

İtalyan medyasına yansıyan haberlerde yangının, 200 kadar aracın bulunduğu garaj kısmında çıktığı belirtiliyor. Feribotun kurtarma filikalarının yetersiz kaldığı da iddia ediliyor.

Civardaki gemilerin yanı sıra bir C-130 arama-kurtarma uçağı ve helikopterler de kurtarma çalışmalarına katılıyor.

'Yanıyoruz ve batıyoruz'

Telif hakkı Protothema

Yunan televizyon kanallarının bağlantı yaptığı yolcular feribotta dramatik anların yaşandığını anlattı. Bir yolcu, "Yanıyoruz ve batıyoruz, ve kimse bizi kurtaramıyor. Bize yardım edin, yalnız bırakmayın" diye yardım istedi.

Telif hakkı

Bir başka yolcu da yaşadıklarını "Filikaları indirmeye çalıştılar ama hepimiz binemedik. Koordinasyon yok. Ortalık karanlık ve geminin alt kısmı yanıyor… Kutulardan can yeleklerini çıkardık, kendimizi kurtarmaya çalışıyoruz" diye anlattı.

Yunan Gemicilik Bakanı Miltiadis Varvitsiotis, şiddetli rüzgar ve gemideki yangın nedeniyle kurtarma operasyonunun güçleştiğini doğrulayarak, "Bu, bugüne kadar yaptığımız en karmaşık kurtarma operasyonlarından biri" dedi. Yunan Bakan, "Gemideki herkesi kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Kimse bu güç durumda yardımsız bırakılmayacaktır" diye ekledi.

Varvitsiotis, gemideki yolcu ve mürettebat sayısının ilk açıklamalarda duyurulduğu gibi 466 değil 478 olduğunu da açıkladı. Bakan, bunların 268'inin Yunan olduğunu söylerken, Almanya, İtalya Avusturya ve Türkiye gibi başka milletlerden yolcu ve mürettebatın da bulunduğunu belirtti.

Bazı yolcuların araçlı feribotla taşımacılık yapan kamyon şoförleri olabileceği de bildiriliyor.