Obama: Putin'in dahi olduğunu söyleyenler yanıldı

Telif hakkı n

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım'ı ilhak ederek "stratejik bir hata" yaptığını ve bunun çok "çok da akıllı bir hareket" olmadığını söyledi.

Obama, Rusya'daki ekonomik krizin, Putin'in "dahi" olduğunu düşünenleri yanılttığını savundu.

ABD Başkanı, uluslararası yaptırımların Rus ekonomisini özellikle petrol fiyatlarındaki düşüşe karşı hassas hale getirdiğini kaydetti.

Obama, Ulusal Halk Radyosu NPR'a verdiği röportajda İran büyükelçiliklerini yeniden açabilecekleri ihtimalini da dışlamadı, "Asla, asla demem ama bu tür şeyler aşama aşama olmalı" dedi.

'Petrole bağımlılar'

Barack Obama, mülakatta, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kendisini gölgede bıraktığını düşünen siyasi karşıtlarını eleştirdi.

Telif hakkı n

Obama sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üç-dört ay önce Washington'daki herkes Devlet Başkanı Putin'in bir dahi olduğunu, hepimizi alt ettiğini, zorbalıkla, bir strateji oluşturarak Rusya'nın gücünü artırdığını düşünüyordu. Ama bugün en azından Rusya'nın dışındaki bazı insanların Putin'in yaptıklarını çok da akıllıca bulmadıklarını düşünüyorum."

ABD Başkanı yaptırımların Rus ekonomisini petrol fiyatlarındaki "kaçınılmaz" istikrarsızlıklar karşısında hassas hale getirdiğini, bunun da "muazzam zorluklar" yarattığını kaydetti.

Obama "Rusya karşısındaki en büyük avantajımız dinamik, canlı bir ekonomimiz var. Rusya'nın yok. Petrole bağımlılar. Biz petrole değil, iPad'lere bağımlıyız, filmlere bağımlıyız, gerisini siz sayın" dedi.

Rusya, tartışmalı bir referandumun sonunda Mart'ta Ukrayna'ya bağlı Kırım'ı ilhak etmişti. Moskova'nın bu adımı, Rusya yanlısı Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in devrilmesinden birkaç hafta sonra gelmişti.

İlhaktan sonra ABD, Avrupa Birliği ve bazı başka ülkeler Rusya'ya ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamış, bu süre içinde Rus Rublesi Amerikan Doları karşısında yarıya yarıya değer kaybetmişti.

İlgili haberler