İtalya’da batan Türk gemisinde iki ölü, dört kayıp

Telif hakkı AP

Dün sabah İtalya'nın Ravenna Limanı açıklarında başka bir gemiyle çarpışarak batan Türk kargo gemisinin 11 mürettebatından ikisi hayatını kaybetti, kurtarılan beş kişi hastanede tedavi altına alındı. Aralarında geminin kaptanının da olduğu kayıp dört kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Arama-kurtarma ekipleri tarafından denizden çıkarılan altı kişiden biri hastanede hayatını kaybederken, bir kişinin de cenazesine ulaşıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaralılardan birinin durumunun ağır olduğunu açıkladı.

"Gökbel" isimli gemi, dün sabah 08.40 civarında Ravenna Limanı girişinde Belize bandıralı "Lady Aziza" isimli gemiyle çarpışarak batmıştı.

Gökbel'in kayıp dört mürettebatını kurtarmak için başlatılan çalışmalar, olumsuz hava şartları yüzünden güçlükle ilerliyor.

Ravenna Belediye Başkanı Fabrizio Matteucci'nin açıklamasına göre dün gece ara verilen kurtama çalışmalarına sabaha karşı yeniden başlandı.

İki ayrı soruşturma açıldı

İtalyan kaynaklardan alınan bilgilere göre olayla ilgili iki ayrı soruşturma başlatıldı. Çarpışmanın, olumsuz hava şartlarının görüşü kısıtlamasından ya da radar arızasından kaynaklanmış olabileceği ihtimalleri üzerinde duruluyor.

Öte yandan, Türk basınındaki haberlere göre batan "Gökbel" gemisinin sahibi Çetinkaya Denizcilik şirketinin yetkilisi Remzi Bahşi, olayla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Limana yanaşmak için aldığı talimat ile manevra esnasında başka bir geminin, gemimize makine dairesinin kıç tarafından vurması sonucu gemimiz 20 dakika içerisinde çok ani bir şekilde, hava şartlarının da çok kötü olması nedeniyle batmıştır. 11 personelimiz vardı. Bunlardan beş tanesi kurtarıldı. Şu anda hastanedeler. Durumları gayet iyi. İki tane cenazemiz var maalesef. Biz de üzgün bir şekilde geride kalan dört kişinin iyi haberlerini bekliyoruz.

Gemimiz İskenderun'dan 3 bin ton barit madeni yükledi. Bunun bin 500 tonunu İtalya'nın Salerno Limanı'nda boşalttık . Geri kalan bin 500 tonunu da Ravenna Limanı'nda boşaltmak üzere dün (önceki) sabah itibari ile gemimiz limana vardı, demirledik. Liman dolu olduğu için yanaşma talimatı bugün (dün) sabah itibarı ile verildi. Olayda bu saatlerde vuku buldu zaten."

İlgili haberler