Uçağın kaybolduğu bölgede 'duman görüldü'

Telif hakkı n

Endonezyalı yetkililer, 162 yolcusuyla Pazar günü kaybolan AirAsia uçağının radarla bağlantısının kesildiği bölgede bir adadan dumanların yükseldiği yolundaki haberlerin araştırıldığını açıkladı. Bölgeye kurtarma ekipleri sevk edildi.

Endonezya'nın Surabaya kentinden Singapur'a giderken Pazar sabahı kaybolan Airbus A320-200 tipi uçağın bulunması için başlatılan çok uluslu arama çalışmaları üçüncü gününe girdi.

Arama operasyonları denizde ve karada 13 bölgeyi kapsayacak şekilde genişletildi.

Uçağın pilotu, bağlantı kesilmeden önce kötü hava koşulları nedeniyle rotayı değiştirmek istemişti.

Endonezyalı yetkililer, hava trafiğin pilotun uçağın rotasını sola çevirmesine izin verdiğini, iki-üç dakika sonra da yükselme onayının verildiğini ancak pilottan cevap alınamadığını söyledi.

Şimdiye kadar uçağın izine rastlanamadı.

Cava denizindeki arama çalışmalarına bölge ülkelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Avustralya da destek veriyor.

Banka Belitung eyaletindeki Endonezya arama kurtarma ekibinin yetkilileri BBC'ye Long Island'dan dumanlar yükseldiği haberleri üzerine buraya ekipler sevk ettiklerini söyledi.

'Çin televizyon ekibi gördü'

Long Island, Belitund adasının güneyinde ve arama bölgesinin sınırları içinde yer alıyor.

Yetkililer, dumanın bir Çin televizyon ekibi tarafından görüldüğünü söyledi.

Uzmanlar, bu dumanın uçağın enkazına ait olmayabileceğini belirterek ihtiyatlı olunması tavsiyesinde bulundu.

Pazartesi günü Belitung adası açıklarında uçaktan sızan yakıt olabileceği düşünülen karartının, denizin dibindeki mercan kayalıklarından kaynaklandığı ortaya çıkmıştı.