AirAsia: Kayıp uçağımızın enkazı Cava Denizi'nde

Telif hakkı AFP

Hava yolu şirketi AirAsia, arama-kurtarma ekiplerinin Cava Denizi'nde bulduğu parçaların, öncekü gün Endonezya'dan Sinagpur'a giderken kaybolan Airbus A320-200 tipi uçağına ait olduğunu doğruladı. Endonezya donanması ise 40 kişinin cesetlerinin çıkarıldığını açıkladı.

Uçak üreten Airbus şirketi de bir açıklama yaparak, AirAsia uçağının düşmesine neyin sebep olduğu konusunda araştırmayı yürütenlerle işbirliği yapabileceğini söyledi.

Uçakta 155 yolcu ve yedi mürettebat vardı.

Endonezyalı yetkililer, bir basın toplantısı ile enkaz ve ceset görüntülerini gösterdi. Yetkililer tüm kaynakların enkazın bulunduğu bölgeye aktarıldığını, deniz üzerindeki yüzen parçaların ve cesetlerin ise Pangkalan Bun'a götürüldüğünü söyledi.

Fotoğrafları gören yolcu yakınlarının şok olduğu gözlemlendi.

AirAsia Yönetim Kurulu Başkanı Tony Fernandes de haberi alınca "yıkıldığını" söyledi.

Telif hakkı BBC World Service
Telif hakkı REUTERS

Arama çalışmaları üçüncü gününde

Çok uluslu arama çalışmaları üçüncü gününde devam ediyor.

Arama operasyonları denizde ve karada 13 bölgeyi kapsayacak şekilde genişletildi.

Telif hakkı n

Cava Denizi'ndeki arama çalışmalarına bölge ülkelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Avustralya da destek veriyor.

Uçağın pilotu, bağlantı kesilmeden önce kötü hava koşulları nedeniyle rotayı değiştirmek istemişti.

Endonezyalı yetkililer, hava trafiğin pilotun uçağın rotasını sola çevirmesine izin verdiğini, iki-üç dakika sonra da yükselme onayının verildiğini ancak pilottan cevap alınamadığını açıkladı.