Hapis cezası askıya alınan Rus muhalif lider gözaltında

Telif hakkı AP

Rusya'da, Devlet Başkanı Vladimir Putin aleyhtarı söylemleriyle bilinen muhalif lider Aleksey Navalni, başkent Moskova'daki hükümet karşıtı gösterilerde gözaltına alındı.

Gösteriye katılanlar, Navalni ile birlikte 100'den fazla kişinin gözaltına alındığını belirtiyor.

Gösteride en az 2 bin kişinin olduğu tahmin ediliyor.

Moskova'daki gösteri, Navalni'nin erkek kardeşine "yolsuzluk" suçlamasıyla hapis cezası verilmesini protesto amacıyla düzenleniyordu.

Navalni ise bu sabah yolsuzluk davasında üç buçuk yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak cezası askıya alınmıştı.

Navalni, kendisi ve erkek kardeşi hakkındaki davaların 'gerçek nedeninin', Devlet Başkanı Putin'e muhalefetleri olduğunu iddia ediyor.

Başka bir yolsuzluk davasından hüküm giymiş olan ve ev hapsine mahkum edilen Navalni'yi, gösterilerin düzenlendiği meydana yaklaşırken gözaltına alan polisin, muhalif lideri tekrar evine götürdüğü belirtildi.

'Hapse gönderilebilir'

BBC Rusça Servisi Editörü Artyom Liss, bu sabahki karar duruşmasında cezası askıya alınan Navalni'nin akşam gözaltına alınmasıyla birlikte hakimin muhalif lideri hapse gönderebileceğini söylüyor.

Mahkeme, bu sabah düzenlenen karar duruşmasında Aleksey Navalni hissedarı olduğu iki şirkette yolsuzluk yaptığına ve şirketin kasasını boşaltarak 30 milyon rubleyi, yani yaklaşık 518 bin doları zimmetine geçirdiğine hükmetmişti.

Aynı davada yargılanan Navalni'nin kardeşi Oleg Navalni de üç buçuk yıl hapis cezasına çarptırılmış ve duruşma salonundan kelepçelenerek çıkarılmıştı.

Gözaltının gerekçesi, başka bir yolsuzluk davasında da suçlu bulunup ev hapsine mahkum edilen Navalni'nin ev hapsi kurallarını ihlal etmesi.

Navalni ise hapse mahkum edildiği yolsuzluk davasının dışında bir dizi başka suçlama karşısında da kendisini mahkeme salonlarında savunuyor.

İlgili haberler