Gazeteci Sedef Kabaş '17 Aralık tweeti' yüzünden gözaltında

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Gazeteci ve televizyon spikeri Sedef Kabaş, attığı bir tweet yüzünden gözaltına alındı. Söz konusu tweetin 17 Aralık soruşturmasıyla ilgili olduğu bildiriliyor.

Radikal.com.tr'den İsmail Saymaz, Kabaş'ın gözaltına alınmasının nedeninin, "17 Aralık soruşturmasına takipsizlik kararı veren hâkimin ismini unutmayın" tweeti olduğunu yazdı.

Saymaz'a konuşan Kabaş, "terörle mücadelede görev almış şahısları hedef göstermek" iddiasıyla evinde arama yapıldığını ve gözaltına alındığını söyledi.

Evinde yapılan aramada Kabaş'ın iPad'ine, bilgisayarına ve cep telefonuna el kondu.

Kabaş'ın avukatı Hasan Kılıç, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, müvekkilinin "attığı tweet ile ilgili ifadesinin alındığını ve savcının kararını beklediklerini" belirtti.

Kılıç, Kabaş'ın iPad'ine, bilgisayarına ve cep telefonuna el konulmasının "doğru bir prosedür olmadığını ve imajlarının alınması gerektiğini" de ekledi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Beşir Atalay ise düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin konuyla ilgili sorusuna "Henüz yeni olan bir olay. Bilmiyorum. Ayrıntıları öğrenmek lazım" yanıtını verdi.

Celal Ülgen: Dijital medyaya el konulamaz

Avukat Celal Ülgen de, gözaltı ve baskınla ilgili attığı Twitter'dan paylaştığı mesajlarda "Tweet atanlarla ilgili arama kararı çıkartılarak bilgisayarlarına el konuluyor ve bu delil ile soruşturma yürütülüyür (...) Polis bu bilgisayarların hard disklerinin imajını almak ve onu götürmek durumundadır. Yoksa bilgisayarı toptan alıp götüremez. Telefonlar, iPhone'lar, tablet bilgisayarlar da dijital medyadır. El konulamaz ancak imajları alınabilir" dedi.

Sosyal medyada Sedef Kabaş'ın gözaltına alınmasına gerekçe olduğu öne sürülen tweet de paylaşılıyor:

Gözaltıyla ilgili sosyal medyadan gelen tepkilerden bazıları ise şöyle:

Köşe yazarı, Avukat Orhan Kemal Cengiz @orkece: "Sedef Kabaşın gözaltına alınması peşin bir cezalandırmadır; hem ona ve hem de tüm medya mensuplarına gözdağı verme çabasıdır @SedefKabas"

Gazeteci Mehmet Baransu @mehmetbaransu: "Gazeteci Sedef Kabaşın evine de baskın yapılıp arama yapılmış. Gerekçe 17 aralık savcısını eleştirmesi. Kabaş'a geçmiş olsun."

Gazeteci Fatih Uğur ‏@fatihhugur: "Sedef Kabaş CNNde çalışan ilk Türk gazeteciden biri. Gazeteci tutukluyoruz filmi bölüm 2 #ÖzgürBasınSusturulamaz #FreeMediaCannotBeSilenced"