Davutoğlu TÜSİAD Genel Kurulu'na katılmayacak

Telif hakkı Reuters

Başbakan Ahmet Davutoğlu Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) 22 Ocak'taki Genel Kurulu'na katılmama kararı aldı.

Anadolu Ajansı (AA) Davutoğlu'nun kararı ile ilgili haberi Başbakanlık kaynaklarına dayandırdı.

AA'ya konuşan ancak adları açıklanmayan yetkililer, "Anlaşılması gereken husus, TÜSİAD’ın kimi muhatap aldığı değil, kimin TÜSİAD’ı muhatap aldığıdır” değerlendirmesini yaptı.

TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, 29 Aralık'ta Hürriyet gazetesinde yayınlanan röportajında "TÜSİAD'ın muhatabının Cumhurbaşkanı değil Başbakan" olduğunu söylemişti.

Dinçer, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkileriniz kesin olarak normalleşti öyle mi?" sorusuna da şu cevabı vermişti:

"Normalleşme yaşandı, bugün itibarıyla ilişkilerimizde herhangi bir gerginlik yoktur. Ama bizim muhatabımız da Sayın Cumhurbaşkanı değildir. Herhangi bir eleştiride, bir politika önerisinde ya da bir raporda muhatabımız Sayın Cumhurbaşkanı değildir, hükümettir. Biz 62. hükümetin programına baktık ve onunla ilgili görüşlerimizi paylaştık."

Hürriyet'te 30 Aralık'ta yer alan haberde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nu (Türk-İş) ziyaretinde, TÜSİAD'ın davetlerine katılmayacağı mesajı verdiği iddia edilmişti.

Konuyla ilgili haberde şu ifadelere yer verilmişti:

"Dinçer'in bu sözleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ı ziyaretinde de gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre Erdoğan bu sözlerle ilgili olarak bundan sonra TÜSİAD'ın davetlerine katılmayacağı mesajını verdi. Erdoğan'ın "Madem muhatap biz değiliz, bundan sonraki davetlerine katılacak bir muhatap bulurlar" sözlerini toplantı sırasında salonda bulunan isimlerle paylaştığı öğrenildi."

İlgili haberler